Ana Sayfa Gündem Kızılay’da saadet zinciri! Üç yıllık huzur hakkı faturası 35 milyon 884 bin...

Kızılay’da saadet zinciri! Üç yıllık huzur hakkı faturası 35 milyon 884 bin TL…

63
0

Kızılay’ın 12 şirketine atanan 42 yöneticiye her ay en az üç net asgari ücret oranında ödeme yapıldığı öğrenildi. Bazı yöneticilere dağıtılan huzur hakkı aylık 249 asgari ücret. Üç yıllık huzur hakkı faturası 35 milyon 884 bin TL.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre CHP Milletvekili Tekin Bingöl, Kızılay’daki huzur hakkı düzenini belgeleriyle ortaya koydu. Bingöl’ün açıkladığı verilere göre genel başkanlığı döneminde Kerem Kınık, Kızılay’a bağlı 12 şirkette Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alırken şirketlerin çatı kurumu Kızılay Yatırım’ın CEO’su İlyas Haşim Çakmak da 12 şirkette Yönetim Kurulu Başkan Vekili sıfatıyla görev yaptı. Kınık ve Çakmak’ın, her ay 36 asgari ücret değerinde huzur hakkı elde ettiği iddia edildi.

Kızılay’da Genel Müdür/CEO koltuğunda oturan ve “Profesyonel çalışan” sıfatıyla ücret alan İbrahim Altan’ın da ayrıca beş şirketten yönetici olarak huzur hakkı elde ettiği öğrenildi.

3 YILDA 35,9 MİLYON TL HUZUR HAKKI!

Kızılay’a bağlı şirketlerde 42 kişinin yönetici sıfatı ile her ay huzur hakkı ödemesi aldığı, 42 yöneticiden 12’sinin ayrıca Kızılay bünyesinde ‘profesyonel çalışan’ olarak da ücret aldığı bildirildi. Bingöl’ün açıkladığı Kızılay denetim raporlarına göre, “Şirketler üzerinden yöneticilere sağlanan fayda” ve “üst yönetime sağlanan menfaatler” adı altında 2020’de 9 milyon 612 bin 108 TL, 2021 yılında 11 milyon 701 bin 833 TL değerinde huzur hakkı dağıtıldı.

Ocak ve Temmuz aylarındaki asgari ücret düzenlemelerinin ardından huzur hakkı dağıtımının 2022’de 14 milyon 570 bin 982 TL’ye ulaşacağı tespit edildi. Kızılay’da şirketlerin kurulmasının ardından son üç yılda huzur hakkı ödemelerinin toplamı 35 milyon 884 bin 923 TL’ye ulaştı.

TAM BİR SAADET ZİNCİRİ

Kızılay’daki huzur hakkı verilerini değerlendiren CHP’li Bingöl, “Kızılay’da şirketler üzerinden 42 kişiye her ay toplam 249 asgari ücret değerinde huzur hakkı dağıtımı söz konusu. Aralarında kimi ararsanız var. AKP’li eski milletvekili, eski bürokrat, AKP’li belediye başkanının kardeşi, AKP’li eski belediye meclis üyesi, AKP eski belediye başkanı aday adayları, AKP eski il kadın kolu başkanı, Diyanet eski yöneticisi, eski yandaş sendika yöneticisi, Kızılay yönetici kardeşi… Saymakla bitmiyor. Tam bir saadet zinciri ile karşı karşıyayız.” diyor.

Huzur hakki iddialarını kabul etmeyen Kızılay’dan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanılmıştı: “Adı geçen bazı kişiler hiçbir şekilde huzur hakkı almamaktadır. Yine adı geçen bazı kişiler sadece sembolik huzur hakları almaktadır. Bazı kişiler huzur haklarını Kızılay’a bağış olarak iade etmektedir.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.