Ana Sayfa Dünya Türkiye ve İsrail karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldı

Türkiye ve İsrail karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldı

69
0

Türkiye ve İsrail karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Filistin’in haklarını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Kırgız mevkidaşı Ceenbek Kulubayev ile Ankara’da yapılan ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden karşılıklı olarak en üst düzeye çıkarılması kararı çerçevesinde, Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı.

İsrail’de yeni hükümetin kurulması ve Isaac Herzog’un Cumhurbaşkanı seçilmesiyle İsrail’le bir diyalog süreci başladığını söyleyen Çavuşoğlu, “Herzog’un Türkiye ziyareti ve daha sonra benim İsrail ziyaretim, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in Ankara ziyareti ile süreç devam etti.” dedi.

Çavuşoğlu, “Sayın Lapid’le gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında da büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye bir açıklama yapmıştık. Bu çalışmalar neticesinde İsrail’den de böyle olumlu bir adım geldi. Tabii biz de Türkiye olarak İsrail’e, Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık.” ifadelerini kullandı.Çavuşoğlu, iki ülke arasında havacılık alanında bir iş birliği anlaşması imzalandığını da duyurdu

İkili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda büyükelçi atamasının önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Filistin, Kudüs ve Gazze‘nin haklarını savunmaya devam edeceğiz ve bu konuda mesajlarımızın doğrudan büyükelçi seviyesinde Tel Aviv’e iletilmesi de önemli.” ifadelerini kullandı.

‘İsrail’in dünyadaki duruşunu güçlendirmek istiyoruz’

İsrail Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada Lapid’in “Türkiye ile ilişkilerin devam etmesi, bölgesel istikrar için önemli bir katkı ve İsrail vatandaşları için önemli bir ekonomik haber. İsrail’in dünyadaki duruşunu güçlendirmek istiyoruz.” ifadeleri yer aldı

Açıklamada, Türkiye ve İsrail’in, diplomatik ilişkilerini en yüksek seviyeye çıkarma, karşılıklı büyükelçi ve başkonsolos atanması kararı aldığı belirtildi.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesinin son bir yılda İsrail Cumhurbaşkanı Isac Herzog’un Ankara ziyareti, karşılıklı Dışişleri Bakanlarının ziyaretlerinin doğurduğu “pozitif atmosferin” devamlılığı olduğu aktarıldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Alon Ushpiz’in Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal ile pazartesi akşamı telefonda görüşerek konuyu sonuçlandırdığı paylaşıldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.