Ana Sayfa Dünya İngiltere’de ekonomi ikinci çeyrekte küçüldü

İngiltere’de ekonomi ikinci çeyrekte küçüldü

96
0
brexit concept - double exposure of flag and Westminster Palace with Big Ben

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), nisan ve haziran ayları arasında ekonominin, yılın ilk üç ayına oranla yüzde 0,1 oranında daraldığını açıkladı.

ONS, sağlık ve sosyal hizmet faaliyetleriyle ilgili harcamaların ekonominin daralmasında önemli rol oynadığı duyurdu. Bununla birlikte turizm ve eğelence sektöründe canlanma görüldüğü aktarıldı.

Merkez Bankası, ülkenin bu yılın sonuna doğru resesyona gireceğini ve gerilemenin gelecek yılın tamamı boyunca süreceği tahmininde bulunmuştu.

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin Gölge Maliye Bakanı Rachel Reeves, yaptığı açıklamada iktidarı ekonomide kontrolü elinden kaçırmakla suçladı. Reeves, büyüme hızının gerilemesine karşı hlüktümetin ortaya somut planlar koyamadığını bildirdi.

İngiltere ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,8 oranında büyüme sağlamıştı.

Uzmanlar, ikinci çeyrekte ekonomideki daralmada artan hayat pahalılığı nedeniyle tüketicilerin harcamalarını kısmasının etkili olduğunu belirtiyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) hızla artan enflasyonu kontrol altına alabilmek için 50 baz puan ile 27 yılın en sert faiz artışı adımını atarak politika faizini yüzde 1,75 seviyesine yükseltmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.