Ana Sayfa Dünya Fransa’nın Seine nehrinde mahsur kalan balina sudan çıkarıldı; tahliye işlemi başladı

Fransa’nın Seine nehrinde mahsur kalan balina sudan çıkarıldı; tahliye işlemi başladı

44
0

Fransa’nın kuzeyindeki Seine nehrinde mahsur kalan beyaz balina sabah saatlerinde gerçekleştirilen kurtarma operasyonu ile sudan çıkarıldı.

Yaklaşık altı saatlik bir çalışmanın ardından kurtarılan 850 kiloluk deniz memelisi, bir ağ ve vinçle sabah saat dört civarında nehirden kaldırıldı ve çok sayıda veterinerin gözetiminde bir mavnaya yerleştirildi.

Eure vilayeti yetkilisi Isabelle Dorliat-Pouzet, kurtarma operasyonu öncesinde yaptığı açıklamada, genellikle soğuk Arktik sularında bulunan ve koruma altında bir tür olan beluganın daha sonra soğutmalı bir kamyona yerleştirilerek sahile taşınacağını söyledi.

İlk kez Paris’te görüldü

Dört metre boyundaki balina, bir haftadan uzun bir süre önce Paris’e doğru ilerlerken görülmüş ve Normandiya’daki Saint-Pierre-La-Garenne’de Kanal’dan yaklaşık 130 kilometre içeride mahsur kalmıştı.

Cuma gününden bu yana, hayvanın iç kesimlerdeki hareketi Paris’in 70 kilometre kuzeybatısındaki Saint-Pierre-La-Garenne’de bir kilit tarafından engellendi. Burada yemek yemeyi reddeden balinanın sağlığı bozuldu.

Ancak Avrupa’nın en büyüğü olan Güney Fransa’daki Marineland deniz memelileri parkından Isabelle Brasseur şu andaki sağlık durumunun “tatmin edici” olduğunu ancak onu denize geri döndürmek için gerçekleştirilen “olağanüstü” operasyonun, zaten zayıflamış ve stresli olan hayvan için risksiz olmadığını söyledi.

Ouistreham’ın Channel limanındaki bir deniz suyu havuzuna götürülecek olan balina serbest bırakılmadan önce burada üç gün gözetim altında tutulacak.

Aktarılanlara göre operasyona katılan 24 dalgıç ve halatları tutan kurtarma ekipleri, hayvanı ancak defalarca denemeden sonra sudan kaldırabildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.