Ana Sayfa Ekonomi ABD enflasyonu piyasaları hareketlendirdi

ABD enflasyonu piyasaları hareketlendirdi

67
0

ABD temmuz ayı tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,5’le beklentilerin altında kaldı.ABD temmuz ayı tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,5 oldu. ABD’de tüketici fiyatları bir önceki aya göre ise artış göstermedi. Enflasyonun beklentilerin altında kalması neticesinde piyasalar da hareketlendi.

Ekonomistler kritik verinin temmuz ayında yüzde 8,7 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyordu. Haziran ayında açıklanan enflasyon rakamları yüzde 9’un üzerine çıkarak 41 yılın zirvesine tırmanmıştı.

AYLIK DÜZEYDE FİYATLAR DEĞİŞMEDİ

Aylık enflasyon yüzde 0 düzeyinde olurken beklentiler yüzde 0,3 seviyesindeydi. Haziranda aylık enflasyon yüzde 1,3 düzeyinde gerçekleşmişti.

Çekirdek enflasyon ise temmuzda yıllık yüzde 5,9 oldu. Beklenti yüzde 6,1 düzeyindeydi. Önceki ay çekirdek enflasyon yüzde 5,9 olarak açıklanmıştı.

Enflasyon verileri ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararında da etkileyici olacak. Fed Başkanı Jerome Powell da son konuşmasında faiz artırımlarının hızı için bu verinin yakından izleneceğini belirtmişti.

ALTIN, DOLAR VE BİTCOİN’İN TEPKİSİ

Verinin ardından hisse senedi piyasaları alıcılı seyretti. Enflasyonun beklentilerin altında kalmasıyla birlikte dolar başlıca para birimleri karşısında değer kaybederken altında artış görüldü.

Verinin açıklanmasından önce 1791 dolar civarında seyreden ons altın fiyatı verinin açıklanmasının ardından 1805 dolara yükseldi.

Euro/dolar paritesi ise verinin açıklanmasından önce 1,025 civarında seyrederken verinin açıklanmasının ardından 1,035’e yükseldi. Dolar/TL ise 17,95 seviyelerinden 17,92 seviyelerine geriledi.

Enflasyonun açıklanmasından önce 23 bin 100 dolar seviyesinde bulunan Bitcoin ise verinin açıklanmasının ardından 23 bin 940 dolar seviyesine çıktı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.