Ana Sayfa Dünya Batı Şeria’daki Filistinliler ay sonunda İsrail’den Türkiye’ye uçuş yapabilecek

Batı Şeria’daki Filistinliler ay sonunda İsrail’den Türkiye’ye uçuş yapabilecek

99
0

İsrail havacılık yetkilileri, Batı Şeria’daki Filistinlilerin İsrail Ramon Havaalanı kalkışlı ilk Türkiye seferlerinin ay sonunda başlayacağını açıkladı.

Atlasglobal ve Pegasus hava yolları ile İstanbul ve Antalya’ya haftada iki kez yapılacak özel uçuşlarda Airbus A321 uçaklarının kullanılacağı belirtildi.

Filistinlilerin İsrail’in en yoğun ikinci havaalanından yurt dışına seyahat edebilmelerine izin veren pilot program ağustos ayı başlarında resmi onayını almıştı. Ancak Batı Şeria’daki Filistinlilerin bu programa dahil edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyordu.

İsrailli yetkililer tarafından salı günü yapılan açıklamada, Ramon Havaalanı’ndan ağustos ayı sonlarında başlayacak uçuşlara Batı Şeria’dan Filistinlilerin de katılabileceği bildirildi.

Filistinliler bu tarihe kadar yalnızca Ürdün’deki Kraliçe Aliye Uluslararası Havalimanı’nı kullanabiliyordu ve buraya gidebilmek için İsrail tarafından korunan ve genellikle yoğun olan sınırlardan geçmek zorunda kalıyordu.

İsrail medyasına göre uçuşlar resmi olarak başladığında bu, Filistinlilerin ilk kez İsrail’den yurt dışına seyahat edebilmelerine izin veren tarihi bir hamle olacak.

Türkiye Filistinliler için Suudi Arabistan ile birlikte en popüler destinasyonlardan biri. İsrail’den yapılacak direkt uçuşların Filistinliler için daha ekonomik ve daha hızlı olması bekleniyor.

Yetkililer tarafından daha önce yapılan açıklamada yolculardan süreci hızlandırmak adına küçük valizler taşımalarının isteneceğini ancak daha büyük valizlerle geri dönebilecekleri söylenmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.