Ana Sayfa Dünya Almanya’da artan petrol fiyatlarına karşı ucuz ulaşım: 9 euroluk bilet uygulaması devam...

Almanya’da artan petrol fiyatlarına karşı ucuz ulaşım: 9 euroluk bilet uygulaması devam edecek mi?

64
0

Almanya’da bir kamuoyu yoklamasına göre, artan petrol fiyatları karşısında toplu taşıma kullanımını özendirmek için yaz boyunca uygulanan ucuz bilet kampanyasının uzatılmasına halk destek veriyor.

Ülke genelinde geçerli 9 euroluk yaz seyahati fırsatı hakkında Alman kamuoyu araştırma enstitüsü Civey’in yaptığı anket, yoklamaya katılanların yüzde 55’inin ucuz biletin uzatılmasını istediğini gösterdi. Almanların yüzde 35’i ise bilet süresinin değiştirilmemesi yönünde görüş bildirdi.

Haziran başında başlayan ve normal şartlarda ağustos sonunda noktalanacak olan uygulama ise koalisyon hükümetinde bölünmelere neden oldu.

Hür Demokrat Parti (FDP) lideri ve Maliye Bakanı Christian Lindner ucuz ulaşım anlaşmasının uzatılması yönündeki talepleri eleştirirken, attığı tweette “bedava zihniyetinin sürdürülebilir bir şekilde finanse edilemeyeceğini, verimli ve adil olmadığını” söyledi.

Der Spiegel Gazetesi için yapılan ankete katılan ve hükümetin diğer ortakları Sol Parti ve Sosyal Demokrat Partisi’ni (SPD) desteklediğini belirten Almanların ise indirim kampanyasından yana görüş bildirdiği görüldü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.