Ana Sayfa Dünya İtalya’da aşırı sıcaklar nehri kuruttu: Ortaya İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bomba...

İtalya’da aşırı sıcaklar nehri kuruttu: Ortaya İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bomba çıktı

50
0

Aşırı kuraklık İtalya’daki bir nehri kuruttu ve ortaya İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bir bomba çıktı.

650 km’lik Po nehrinin büyük bölümü İtalya’nın 70 yılın en sert kuraklığında kurudu. Nehrin su kalmayan yatağında ise balıkçılar 450 kg ağırlığındaki bir bombaya rastladı. Ordu yetkilisi Albay Marco Nasi yaptığı açıklamada, bombanın 240 kg patlayıcı içerdiğini söyledi.

Temmuz ayında Lombardiya köyü Borgo Virgilio yakınlarında keşfedilmiş olan bomba, imha uzmanlarınca patlatılabilmesi için yakın civardaki yaklaşık 3 bin kişi evlerinden tahliye edildi.

Bölgenin hava sahası ve suyolu üzerindeki nehir trafiği de kısa süreliğine tamamen kapatıldı. Gerekli önlemler alındıktan sonra da pazar günü patlatıldı.

Alışılmadık derecede sıcak hava ve düşük yağış seviyeleri, kuzey İtalya’nın su kıtlığını artırdı ve iklim değişikliğinin etkileriyle ilgili endişeleri körükledi.

Po, güneybatı Alpler’den Adriyatik Denizi’ne akan İtalya’nın en uzun nehri – ancak bu yılın uydu görüntüleri, aşırı kuraklığın bir sonucu olarak genişleyen kurumuş nehir yataklarını gösteriyor.

İtalyan yetkililer, ülkenin tarımsal üretiminin yaklaşık üçte birini sulayan Po’yu çevreleyen alanlar için geçen ay olağanüstü hal ilan etti.

Son aylarda ısı ve yağış olmaması nedeniyle akıntı o kadar zayıfladı ki Po Vadisi’ndeki çiftçiler tuzlu deniz suyunun artık nehre sızarak ekinleri yok ettiğini söylüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.