Ana Sayfa Gündem AKP rejiminin cezaevi aşkı! Tatil beldesi Manavgat’a 550 kişilik dev cezaevi yaptı

AKP rejiminin cezaevi aşkı! Tatil beldesi Manavgat’a 550 kişilik dev cezaevi yaptı

66
0

AKP hükumeti, Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden Antalya’nın Manavgat ilçesinde 225 dönüm arazi üzerine otel yerine dev bir cezaevi yaptı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Manavgat’ta turizm sezonunda 5 milyon turist konaklıyor. Hastaneye üniversiteye ihtiyacımız varken cezaevi yaptılar. Turistlere birde cezaevimiz var mı diyeceğiz.” tepkisi gösterdi.

Manavgat’ın Ilıca beldesine yapılan 550 mahkum kapasiteli S Tipi cezaevinin başlangıç maliyetinin 56 milyon lira olduğu tahmin ediliyor. Eski Bakan Abdülhamit Gül’ün projesi cezaevinin tamamlandığı ancak AKP hükumetinin tepkilerden çekindiği tören yapmadan sessiz sedasız cezaevine mahkum naklettiği öğrenildi.

AKP iktidarının son döneminde Türkiye’nin dört bir yanına fabrika yerine çok sayıda cezaevi yapıldı. Nisan 2022 tarihi itibariyle Türkiye’de 384 cezaevi bulunuyor. Cezaevlerinin toplam 275 bin 859 kişilik kapasitesi bulunuyor. Ancak Ceza ve Tevkifevleri Kurumu’nun Temmuz 2022 verilerine göre cezaevlerinde 322 bin 187 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. 2021’de 32 yeni cezaevini tamamlayıp hizmete açan Adalet Bakanlığı’nın 2022 Yılı Performans Programına göre 2022’de 18 ceza infaz kurumu daha açılacak. İnşaatı biten cezaevleri arasında Manavgat S Tipi Kapalı Cezaevi de bulunuyor.

Adalet Bakanlığı tarafından Manavgat’ın Ilıca Mahallesine dönemin AKP’li Ilıca beldesi tarafından üniversite arsası olarak ayrılan 225 dönüm araziye 56 trilyon lira harcanarak Manavgat S Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yapıldı.

“TURİSTLERE CEZAEVİMİZ Mİ VAR DİYECEĞİZ?”

Türkiye’nin önemli turizm bölgelerinden olan Manavgat’a turizm tesisi ya da üniversite yerine cezaevi yapılmasına bölgede yaşayanlar tepki gösteriyor. CHP’li Antalya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 300 bin yatak kapasiteli Manavgat’a cezaevi yapılmasına karşı çıktıklarını söyledi. Cezaevi yapılan yerin daha önceden üniversite arsası olarak ayrıldığını belirten Başkan Şükrü Sözen, şunları belirtti: “Turizm bölgesinde cezaevi olması Manavgat turizmine zarar verir. Biz bu bunu kabul edilemez buluyoruz. Zaten başta buradaki parti yönetimi dahil hiç biri “Biz Ilıcaya cezaevi yaptık. Açılışını yapalım” diyemiyor. Manavgat turizm sezonunda 5 milyon turist konaklıyor. Manavgat’a acil olan tam teşekküllü bir hastane lazım. Cezaevi değil. Manavgat Şelalesi Üniversitesi lazım. Cezaevi, Manavgat’ta 230 beş yıldızlı otel var. Turistlere birde cezaevimiz var mı diyeceğiz. Maalesef yine yaparsa AKP yapar diyerek Manavgat halkını dinlemeden cezaevi yaptılar.”

“TURİZM BELDESİNE CEZAEVİ YAPMAK AKLA ZİYAN BİR DURUM”

Antalya Evrensel Değerler Platformu(EDEP) Başkanı Avukat Mücahit Gündoğdu da, Türkiye’ye tatile gelen turistin yüzde 17’si , Antalya’ya gelen 16 milyon turistin üçte birinin misafir edildiği Manavgat’a 225 dönüm araziye cezaevi yapılmasının utanç tablosu olduğunu kaydetti. Avukat Gündoğdu, şöyle konuştu: “Manavgat Ilıca’ya 56 milyon harcayarak yaptırdıkları cezaevini bizim projemiz diye açamıyorlar. Dünyanın hiç bir ülkesinde turizm destinasyonlarının olduğu bölgeye cezaevi yapılmaz. Cezaevi projesi AKP’li eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün projesi. İstese AKP Antalya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’dan Alanya’ya geçerken Manavgat’ta mola vererek açılışını yapabilir. Üniversite yapımı için ayrılan bugün cezaevi yapılan 225 dönüm arsanın bugün sadece piyasa değeri 350-400 milyon lira. Parasından vazgeçtik Allah aşkına turizmin yılın 12 ayı aktif olduğu bir yere cezaevi yapmak akla ziyan bir durum.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.