Ana Sayfa Dünya Nobel barış ödüllü gazeteci Muratov’un çalıştığı Novaya Gazeta’nın lisansı iptal ediliyor

Nobel barış ödüllü gazeteci Muratov’un çalıştığı Novaya Gazeta’nın lisansı iptal ediliyor

49
0

Rusya basın denetleme kurumu Roskomnadzor, ülkede yayınlanan Novaya Gazeta’nın lisansının iptali talebiyle mahkemeye başvurdu. Novaya Gazeta ülkede yayın hayatını sürdüren birkaç ‘bağımsız gazeteden’ biri olarak faaliyet gösteriyor.

Gazete, Roskomnadzor’un mahkemeden gazetenin editörlük kurallarını basın yasasında belirtildiği süre içinde sunmamasından dolayı lisansının geçersiz kılınması talebinde bulunduğunu aktardı.

Roskomnadzor ise yayınladığı açıklamada, “Rus yasaları yasaklı ve güvenilmez bilginin önlenmesi için alınan önlemlere sıkı şekilde uyulmasını gerektirmektedir. Batı’nın ülkemize açtığı savaşla ilgili bilgi kapsamında, Rus vatandaşlarının zararlı bilgilerden korunması yalnızca Rus hükümet kurumlarının değil, medya ve internet kaynaklarının sahiplerinin de önceliği olmalıdır” denildi.

Novaya Gazeta mart ayından bu yana faaliyetlerini durdurdu

Gazete, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşıyla ilgili hükümet söyleminden farklı haber yapılmasının suç haline getirilmesinin ardından mart ayında faaliyetlerini durdurmuştu. Gazete yöneticileri bu kararı internet sitesindeki bazı haberlerin denetleme kurumu tarafından kaldırılması ve iki resmi uyarı verilmesinin ardından almıştı.

Gazetenin genel yayın yönetmeni Nobel barış ödüllü Dmitry Muratov o dönemdeki resmi uyarıların gazetenin saldırılarla ilgili haberlerine ve hem Ukrayna hem de Rusya’daki kayıp ve yıkımları tahmin etme çabalarına karşılık verildiğini ifade etmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.