Ana Sayfa Dünya Çin’den ABD’ye Tayvan tehdidi! ‘Ateşle oynayan kendini yakar’

Çin’den ABD’ye Tayvan tehdidi! ‘Ateşle oynayan kendini yakar’

281
0

ABD ile Çin arasında yaşanan Tayvan gerilimi iki ülke liderinin yaptığı 2 saat 17 dakika süren telefon görüşmesine damga vurdu. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD’li mevkidaşına Tayvan konusunda “ateşle oynayan kendini yakar” dedi. Biden ise Tayvan konusunda politika değişikliği olmadığını söyleyerek cevap verdi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping 2 saat 17 dakika süren telefon görüşmesi yaptı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaret planı nedeniyle iki ülke arasında gerginlik sürerken Çin tarafı görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

Pekin yönetimi Devlet Başkanı Şi’nin bu yıl beşinci kez konuştuğu Biden’a Tayvan konusunda “Ateşle oynayan, kendini” yakar dediği belirtildi. Açıklamada Biden’a, Tayvan konusunda yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğinin vurgulandığı kaydedildi.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada ise ABD Başkanı Biden’ın, Tayvan’a yönelik politikalarının değişmediğini ve Tayvan Boğazı’nda statükonun tek taraflı değiştirilmesine ya da buradaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik adımlara şiddetle karşı çıktıklarını söylediği belirtildi.

Söz konusu görüşmenin, ABD ile Çin arasındaki iletişimin sürdürülmesi ve derinleştirilmesi kapsamında gerçekleştiğine işaret edilen açıklamada, iki liderin, en son 18 Mart’ta bir telefon görüşmesi yaptığı anımsatıldı.

Görüşmede ikili, bölgesel ve küresel konuların ele alındığına işaret edilen açıklamada, Biden ve Şi’nin, özellikle iklim değişikliğiyle mücadele ve sağlık güvenliği konusundaki meselelerin takibi konusunda ekiplerini görevlendirdiği aktarıldı.

Açıklamada, “Başkan Biden, Tayvan konusunda ABD’nin politikasının değişmediğini vurguladı. Ayrıca ABD’nin, Tayvan Boğazı’nda statükonun tek taraflı değiştirilmesi ya da buradaki barış ve istikrarın baltalanmasına yönelik çabalara şiddetle karşı olduğunun altını çizdi.” ifadelerine yer verildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.