Ana Sayfa Gündem Uyuşturucu baronu savcıya kör HSK, bir hakimi daha irtibat-iltisaktan attı…

Uyuşturucu baronu savcıya kör HSK, bir hakimi daha irtibat-iltisaktan attı…

54
0

Uyuşturucu baronu olduğu ortaya çıkan ve geçen hafta tutuklanan Cumhuriyet savcısı Osman Yarbaş meslekten atılmadığı için halen görevde. Hakkında herhangi bir somut belge, bilgi olmayan Kahramanmaraş vergi hakimi ise irtibat ve iltisak nedeniyle meslekten ihraç edildi.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu tarafından hakkında soruşturma başlatılan bir hakim daha meslekten atıldı. İYİ Parti ve CHP’li üyeler de karara destek verdi.

KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulu, Gülen Hareketi ile irtibatı ve iltisakı olduğu iddiasıyla Kahramanmaraş Vergi Mahkemesi Üyesi Sinan Çınar’ı meslekten ihraç etti. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre HSK Genel Kurulu, 25 Temmuz’daki toplantısında Çınar’ın durumunu görüştü.

CHP VE İYİ PARTİLİ ÜYELER DE DESTEK VERDİ

Kurul, ihbar ve şikayetler, yürütülen soruşturma dosyaları, sosyal çevre araştırması, itirafçı hakim ve savcıların beyanları, HTS raporları, emniyet analiz raporları doğrultusunda Gülen Hareketi ile iltisakı ve irtibatının bulunduğu “sabit” görülen Çınar’ın meslekte kalmasının uygun olmadığına ve meslekten çıkarılmasına oy birliği ile karar verdi. Karara CHP ve İYİ Parti kontenjanlarından seçilen üyelerin de destek vermesi dikkat çekti.

BARON SAVCI HALEN GÖREVDE

Hakkında somut bir bilgi olmayan hakim ve savcıları “kanaat” ile meslekten atan HSK, Konya merkezli 4 ilde yapılan soruşturmada kapsamında uyuşturucu baronu olduğu ortaya çıkan ve geçen hafta tutuklanan Adana Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş’ı ise halen görevde tutuyor. Yarbaş, geçen yıl eylül ayından beri sürdürülen bir soruşturma kapsamında 11 Mayıs’ta görevden uzaklaştırıldı ancak meslekten atılmadı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.