Ana Sayfa Gündem Oyları tepetaklak düşen AKP, imamlarını sahaya sürdü!

Oyları tepetaklak düşen AKP, imamlarını sahaya sürdü!

178
0

AKP, muhafazakar seçmenin çoğunlukta olduğu kalelerinde bile erimeye başladı. Tabanını kaybeden Erdoğan’ın imdadına yine din adamları yetişti. Diyanet, “Fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır” fetvasıyla hükumete can simidi atarken, partililer de kadınlara hakareti yüzünden muhalefetin hedefi olan İmam Konakçı’ya sahip çıkarak seçmene mesaj veriyor.

Seçim dönemleri Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere farklı cemaat ve tarikat liderlerinden dikkat çeken açıklamalar geliyor.

Çoğu zaman iktidarın lehine olan bu açıklamalarla muhafazakar seçmen yönlendiriliyor. 2015 seçimleri öncesi Türk kimliği üzerinden politika üreten MHP ile Kürt kimliği üzerinden politika üreten HDP’nin oyları yükseldi.

Seçimden 2 gün önceki Cuma Namazında, Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı ırkçılığın günah olduğuna dair hutbe okundu. Muhalefet, başkanlığı siyasi taraf tutmakla suçladı.

DİYANETTEN YENİ FETVA

Yine seçim sathına girildi. AKP hükumetinin zayıf karnı ekonomi ve hayat pahalılığı. AKP, bu yüzden kalelerinde bile hızlı şekilde erimeye başladı.

Diyanet, fahiş fiyatların sebebi hakkında yeni bir fetva yayınladı. “Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verilen fetvada, “İslam dininin, alım satım akitlerinde kesin bir kâr haddi koymadığı, bunu piyasa şartlarına bıraktığı” belirtildi.

Ancak fetvada, “Fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır” hadisine işaret edilmesi dikkat çekti.

Söz konusu fetvanın kamuoyunda gündem olmasının ardından, sosyal medyada Diyanet’e tepki yağdı.

Aralarına ünlü isimlerin de dahil olduğu çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, yoksulluğun zirvede olduğu bugünlerde Diyanet’in böyle bir fetva vermesini eleştirdi ve Anayasa’yı hatırlattı.

İMAM HALİL KONAKÇI

Ankara Melike Hatun Cami İmamı Halil Konakçı’nın kadınları, giyim ve kuşamları üzerinden aşağılayan sözleri günlerdir hem siyasetin hem de sosyal medyanın gündeminde.

Kadınlardan ‘et’ diye bahseden Konakçı, kadın örgütleri ve muhalefetin tepkisini çekti.

AKP’li önemli isimler, hükumete yakın medya organları ve sosyal medya trolleri Konakçı’ya sahip çıktı.

“İmam’a yapılan tehditler, hakaretler, sövmeler topyekûn ayaklarımızın altındadır” diyen AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, Konakcı’ya sahip çıkarak, tartışmayı siyasi zemine çekti.

Kadınları aşağılan imam Halil Konakçı üzerinden CHP başta olmak üzere muhalefet, dine düşmanlık yapmakla suçlanıyor.

AKP’li din adamlarından İhsan Şenocak da Halil Konakçı üzerinden günlerdir CHP’yi cami ve din düşmanı ilan eden paylaşımlar yapıyor. Şenocak son paylaşımda, “Camiler, onları ahır yapmakla maruf partinin seçim karargahı değil, Allahın evidir. Hocanın camide nasıl konuşacağı parti felsefine göre değil, Allah’ın kitabı ve Rasulü’nün sünnetine göre belirlenir. Halil kardeşimin kürsüsüne dokunulursa malum partinin dine bakışı alkışlanmış olur” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.