Ana Sayfa Gündem Eski Mossad Başkanı Erdoğan’ın İsrail’e yakınlaşmasının sebebini açıkladı: 2023’te…

Eski Mossad Başkanı Erdoğan’ın İsrail’e yakınlaşmasının sebebini açıkladı: 2023’te…

87
0

İsrail istihbarat kurumu Mossad’ın eski başkanı Danny Yatom, Yunan medyasına konuştu. Yatom, “Bence Erdoğan güçsüz hissediyor. 2023’te tekrar cumhurbaşkanı seçilememekten endişe ediyor. Bu sebeple İsrail’le yakınlaşmaya başladı.” dedi.

İsrail istihbarat servisi Mossad’ı uzun yıllar yöneten ve İsrail ordusu ve istihbaratı için 42 yıl boyunca birçok görev üstlenen General Danny Yatom, Yunan medyasına kapsamlı bir röportaj verdi.

İsrail özel kuvvetleri Sayeret Matkal’ı yönettikten sonra Mossad’a da başkanlık yapan Yatom, Kathimerini’ye Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“ERDOĞAN GÜÇSÜZ HİSSEDİYOR, BU SEBEPLE İSRAİL’E YANAŞTI”

Yatom, “Bence Erdoğan güçsüz hissediyor. 2023’te tekrar cumhurbaşkanı seçilememekten endişe ediyor ve siyasi güç elde etmek için yaklaşımını değiştirmek istiyor. Bu sebeple İsrail’le yakınlaşmaya başladı. 15 yılda ilk kez Türkiye dışişleri bakanı İsrail’i ziyaret etti ve bizim cumhurbaşkanımız da Türkiye’yi ziyaret etti. İlişkiler yumuşuyor” dedi.

İsrailli isim, Türkiye’nin dünya genelindeki algısının daha da pozitif olacağını da dile getirdi.

MOSSAD BAŞKANLIĞI YAPTI

1996–1998 yılları arasında İsrail İstihbarat Teşkilatı Mossad’ın başkanı olan Yatom, 1999 ile 2001 yılları arasında Başbakan Ehud Barak’ın Genelkurmay Başkanı ve güvenlik danışmanı olarak görev yaptı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.