Ana Sayfa Ekonomi Erdoğan’a jet hızıyla verilen ÖTV yetkisinin sebebi belli oldu

Erdoğan’a jet hızıyla verilen ÖTV yetkisinin sebebi belli oldu

73
0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “otomobil alımının ertelenmesi” açıklamasının akabinde Cumhurbaşkanına ÖTV’leri sıfırlama ve arttırma yetkisi verildi. Otomobillerde ÖTV indirimi beklendiği bir dönemde Cumhurbaşkanı Kararı ile elektrikli araçlara yeni vergi getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak ürünleri gösteren listeye elektrikli otomobiller de dahil edildi. Elektrikli araçlardan yüzde 10 gümrük vergisi alınacak.

İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak ürünleri gösteren listeye elektrikli otomobiller de dahil edildi.

Resmi Gazete’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, 8703.80.10.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu (GTİP), “Sadece elektrik motorinden tahrikli olanlar” başlığı altındaki yeni elektrikli araçların GTS (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) ülkelerinden ithalatında yüzde 10 oranında ilave gümrük vergisi alınacak.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ARAÇ ALIMINDA ÖTV’Yİ KALDIRMA SÖZÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde sıfır araç alımında Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) sadece lüks araçlarda uygulayacaklarını belirterek, “Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin” çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu’nun açıklaması sonrası Cumhurbaşkanı’na ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfırlama yetkisi Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’ne eklendi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.