Ana Sayfa Gündem “Reza Zarrap hayırsever ha? Şimdi Sezgin Baran Korkmaz. Aynı şey yaşanacak. Korkuyorum…”

“Reza Zarrap hayırsever ha? Şimdi Sezgin Baran Korkmaz. Aynı şey yaşanacak. Korkuyorum…”

61
0

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu’nun “ABD’de Türkiye aleyhinde Zarrap gibi kullanılacak” diyerek hakkında hükümeti uyardığı Sezgin Baran Korkmaz’ın ilişkide olduğu kişilerin listesi bulunduğu iddia edildi. Listede 100’e yakın ismin yer aldığı belirtildi. Listenin ‘basın, yargı, askeriye, avukat, istihbarat, emniyet, iş ilişkileri, Paramount otelde kalan kişiler, ziyaret edenler, para ödenenler ve hediye gönderilenler’ diye başlıklar halinde olduğu da ifade ediliyor.

Kara para aklama aklama suçlamasıyla ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan ve daha sonra Türkiye de istemesine rağmen ABD’ye iade edilen SBK Holding’İn sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın rüşvet verdikleri dahil devletin pek çok kademesinde görevli kişilerin bulunduğu 8 sayfalık listesi olduğu iddia edildi. Gazeteci Cengiz Erdinç ise listede yüze yakın isimin olduğunu iddia etti.

Araştırmacı gazeteci Cengiz Erdinç, Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili ‘sekiz sayfalık bir listenin’ dolaştığını söyledi. Erdinç listede, ‘basın, yargı, askeriye, avukat, istihbarat, emniyet, iş ilişkileri, personeller, Paramount otelde kalan kişiler, ziyaret edenler, para ödenenler ve hediye gönderilenler’ diye başlıklar olduğunu öne sürdü.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşım yapan Erdinç “Kimi küçük notlar SBK’nın ardındaki asıl ilişkileri, iş dünyası ya da mafyadaki uzantıları da ima ediyor” ifadelerini kullandı. Cengiz Erdinç’in paylaşımları şöyle:

“DEVLET BİLGİSİ’ İLE HAZIRLANDIĞI ANLAŞILIYOR”

“Sezgin Baran Korkmaz’la ilişkili gazeteciler konusunda tartışmalar yaşanıyor. Olayın hem kaynağını hem de boyutlarını aktarayım. Neden isim verilmediğini anlarsınız ve bu boyutların da kamuoyunca bilinmesi gerektiğine inanıyorum. Ortada dolaşan bir ‘bilgi notu’ niteliğinde sekiz sayfalık bir liste var. Bilgi notu dememin nedeni şu, başlık yok, kurum yok, aslına bakılırsa belge de değil. Fakat içerdiği bilgilere baktığınızda bir ‘devlet bilgisi’ ya da SBK tarafının bilgisiyle hazırlandığı anlaşılıyor.

Tam olarak sekiz sayfadan oluşan bu bilgi notu basın, yargı, askeriye, avukatlar, istihbarat, emniyet, iş ilişkileri, personeller, Paramount’ta kalan kişiler, yalıya gelenler, para ödenenler ve hediye gönderilenler diye başlıklara ayrılmış. Örneğin para ödenenler başlığı altında 21 kişi var, bunların bir kısmı gazeteci, yazar, bir kısmı adliye mensubu ya da polis müdürü. Basın başlığı altında yer alan 22 isim var, bunların kiminin karşılığı boş çoğunda ise ‘çok yakınlar kuzenim diyor’ ya da ‘aylık 7 bin nakit ödeniyor’ gibi açıklamalar var.

LİSTEDE KANLI BIÇAKLI OLDUĞU KİŞİNİN AVUKATI DA VAR

Listedeki bilgiler başka bilgilerle çakışıyor. Örneğin yalıya gelen, düzenli para alan listelerinde yer alan bir avukatın SBK’nın kanlı bıçaklı olduğu bir ismin avukatı olduğunu, bu ilişki yüzünden avukatlığının davalı biçimde bitirildiğini biliyorum. ‘E yayınla’ diyecek arkadaşlara Civan davasında Selim Edes’in mahkemede söylediği, ‘Rüşvetin belgesi mi olur pezeveng’ sözünü hatırlatmak isterim. Aslında olur elbette ama hem bu belgelere hem de bazı ilişkilere ulaşmak gazetecilik olanaklarını gerçekten aşıyor.

Ayrıca bu listede örneğin Veyis Ateş yok. SBK’ya güzelleme yaptığını bildiğim başka isimler de yok. Bu yanıyla eksik ve şüphe uyandırıyor. Listenin bütünü özellikle personeller başlığı altına düşülen notlar bir soruşturmayı gösteriyor, bu doğru da olabilir, bu hava verilmek istenmiş de olabilir. Zayıf ihtimal ama bu ABD’deki dava için burada yürütülen bir gayriresmi ya da özel soruşturma da olabilir.

KÜÇÜK NOTLAR SBK’NIN ARKASINDAKİ KİŞİLERİ DE İMA EDİYOR

Yani olay gazetecilerin çok ötesinde, toplamda yüze yakın isim var, gazeteciler, hukukçular, polis müdürleri, milletvekilleri vs. Kimi küçük notlar SBK’nın ardındaki asıl ilişkileri, iş dünyası ya da mafyadaki uzantıları da ima ediyor. Dediğim gibi, bu bilgilerden doğrulama olanağı olanları bulursam yazarım. Yazabileceğim şimdilik bu kadarı ve bunu da kamuoyunun bilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

ABD’YE İADE EDİLMİŞTİ
Türkiye’de hakkında kara para soruşturması başlatıldıktan sonra yurtdışına çıkan ve Avusturya’da ABD’nin talebi üzerine tutuklanan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, geçtiğimiz haftalarda ABD’ye iade edilmiş ve hakim karşısına çıkmıştı.

DAVUTOĞLU: DEVLETİM ADINA KAYGI DUYUYOR VE UTANIYORUM

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, hakkında ‘kara para aklama’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlamalarından soruşturma açılan ve 15 Temmuz’da ABD’ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Sosyal medya hesabı Twitter’dan video paylaşan Davutoğlu, Korkmaz ile ilgili uyarılarda bulunarak Reza Zarrap olayında yaşananları aktardı. Davutoğlu konuşmasında Türkiye’de cumhurbaşkanlık, başbakanlık, bakanlık yapmış herkesi mal varlığı beyanında bulunmaya çağırdı.

Davutoğlu videolu mesajında şunları söyledi: “Sezgin Baran Korkmaz diye biri var. Kara para aklayıcısı, dolandırıcı. Türkiye’de bir otel kuruyor, oradan geçmeyen devlet yöneticisi yok neredeyse. Uluslararası bir soruşturma açılınca da İçişleri Bakanı bunu çağırıyor ve yurt dışına gönderiyor. Amerika’da yargılanıyor. Bakın olacak olan ne? Reza Zarrap çıktığı zaman, herkes bilir işte bu yüzden yolumuz ayrıldı. ‘Bu Reza Zarrap denilen adamla, hiçbirinizin resmini görmeyeceğim, hiçbirinizin ilişkisini görmeyeceğim’ dedim. Sayın Cumhurbaşkanı ne dedi biliyor musunuz? ‘Ahmet bey, ne istiyorsun bu hayırseverden’ dedi. Reza Zarrap hayırsever ha? Şimdi Sezgin Baran Korkmaz. Aynı şey yaşanacak. Korkuyorum, devletim adına korkuyor ve utanıyorum.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.