Ana Sayfa Gündem Diyanet ekonomik krizin suçlusunu buldu! “Fiyatları tayin eden Allah’tır…”

Diyanet ekonomik krizin suçlusunu buldu! “Fiyatları tayin eden Allah’tır…”

68
0

12 milyar TL’lik bütçesiyle birçok bakanlığı geride bırakan ve yaptığı hoyrat harcamalara karşın vatandaşa, “az ile yetinin” öğüdünde bulunan Diyanet, yeni bir skandala imza attı. Diyanetin Din İşleri Yüksek Kurulu, AKP iktidarının yanlış politikaları yüzünden yaşanan ekonomik kriz ve hayat pahalılığını perdelemek için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in serbest piyasa ekonomisi konusundaki Hadis-i Şerif’ine atıfta bulunarak ”fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır.” diyerek fetva verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu, ”Ticarette kâr haddi var mı” sorusuna “Fiyatları tayin eden Allah’tır” cevabını verdi.

Yüksek fiyat artışlarının tartışıldığı süreçte Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sosyal medya hesabından 20 Temmuz’da paylaşılan bir fetva dikkat çekti. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, ”Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verilen fetvada, ”İslam dininin, alım satım akitlerinde kesin bir kâr haddi koymadığı, bunu piyasa şartlarına bıraktığı” belirtilerek Peygamber Efendimiz’in serbest piyasa ekonomisi konusunda söylediği bir Hadis-i Şerif’ine atıfta bulunarak reel ekonomi politikalarından uzaklaşarak ekonomik krize neden olan AKP iktidarının başarısızlığını perdelemek istedi.

İlgili kısım ve hadis şöyle:

“Konuyla ilgili olarak Allah resulü, fiyatlar artmaya başladığında kendisinden bu duruma müdahale etmesi istendiğinde şöyle buyurmuştur, ‘Şüphe yok ki fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır. Ben sizden herhangi birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde, Rabbime kavuşmak istemem.’”

‘YETKİSİ VAR’

Bu arada fetvada, piyasada suiistimaller olduğu, karaborsacıların devreye girerek halkı mağdur ettikleri, özellikle halkın zaruri ihtiyaçları sayılabilecek mallarda aşırı fiyat artışları yaşandığı durumlarda, kamu otoritesinin fiyatlara müdahale etme yetkisinin olduğu vurgulandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.