Ana Sayfa Dünya Rusya, AB doğalgazını yine kıstı!

Rusya, AB doğalgazını yine kıstı!

43
0

Rusya, Ukrayna’ya saldırılarının ardından birçok alanda kendisine ambargo uygulayan Avrupa ülkelerine karşı doğalgaz kartını kullanmaya başladı. Gazprom, AB’ye doğalgaz akışını arıza nedeniyle daha da kısılacağını açıkladı. Ukrayna’ya göre Rusya doğalgazı şantaj olarak kullanıyor. AB ise kendisini Rusya’dan ‘sıfır’ doğalgaz akışı senaryosuna hazırlanıyor.

Rusya, Kuzey Akım üzerinden AB’ye gönderilen doğalgazı tekrar kıstı. Hat üzerinden sevk edilen doğal gaz miktarının yeniden azalacağını duyuran Rus enerji şirketi Gazprom, buna gerekçe olarak Kuzey Akım boru hattı için kullanılan bir türbin motorunun daha teknik nedenlerden ötürü durmasını açıkladı.

Gazprom, Kuzey Akım 1 için kullanılan Portovaya kompresör istasyonundaki Siemens türbin motorunun teknik nedenlerden ötürü durdurulduğunu ve 27 Temmuz’dan itibaren Portovaya kompresör istasyonu üzerinden günlük azami 33 milyon metreküp doğal gaz sevk edilebileceği duyurdu. Gazprom, Siemens’e ait bir türbinin Kanada’da yapılan bakımlarının ardından Rusya’ya geri teslim edilmediği gerekçesiyle Kuzey Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatını 15 Haziran’da da yüzde 60 düşürmüştü. Bu kesinti ile boru hattının kapasitesi yüzde 40’tan yüzde 20’ye inecek.

AVRUPA GAZININ YÜZDE 40’I RUSYA’DAN

Rus gazının önemli bir kısmı Avrupa’ya sevkiyatında Almanya üzerinden Avrupa’ya bağlanan önemli hatlardan biri olan Kuzey Akım 1 ile AB bölgesine taşınıyor. Avrupa, ithal ettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 40’ını Rusya’dan temin ediyordu.

Rusya’dan Almanya’ya gaz akışını sağlayan Kuzey Akım 1 boru hattı haftalardır kapasitesinin altında işliyordu. Hat bu ay 10 gün de bakım nedeniyle tamamen kapanmıştı.

UKRAYNA: GAZ KISMA DÜPEDÜZ ŞANTAJ

Ukrayna’ya göre ise Rusya, Avrupa’ya karşı “gaz savaşı” başlattı ve gaz arzını keserek halkı endişeye sevk etmeye çalışıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, “bunun düpedüz gaz şantajı” olduğunu söyledi. Zelenskiy, “Avrupa’nın gaz üzerinden şantaja maruz kalması her ay daha kötü bir boyut alıyor. Terörist bir devletin her Avrupalının hayatını mahvetmek için bu şantaja ihtiyacı var…Rusya, birleşmiş Avrupa’ya karşı bir gaz savaşı yürütüyor” diye konuştu.

Öte yandan Alman hükümeti, gaz arzını kısmak için ortaya teknik bir gerekçe olmadığını belirtiyor. Bu hamlenin, kış öncesi gaz stoklarını doldurmak isteyen AB ülkelerinin işini zorlaştırmak için yapılmış olabileceği düşünülüyor.

Rusya geçen yıl AB’nin gaz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamıştı. AB, Rusya’nın gazı bir silah olarak kullandığını öne sürüyor. Rusya’nın gaz akışını tamamen sonlandırabileceğini açıklamasının ardından AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu önümüzdeki yedi ay içinde üye ülkelere gaz tüketimlerini yüzde 15 kısma çağrısı yaptı. Bu tavsiye niteliğinde bir çağrı olsa da acil durumlarda zorunlu hale dönüşme potansiyeli de taşıyor.

GAZ SATIŞININ SONLANMASI DA OLASI SENARYOLAR ARASINDA

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın AB’ye gaz satışını sonlandırmasının “olası bir senaryo” olduğunu söyledi. AB enerji bakanları bugün Brüksel’de bir araya gelerek planlara son halini vermeyi hedefliyor. Fakat bazı üye ülkelerin itirazı nedeniyle planlarda bazı istisnalar da olabilir.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’ya saldırmasının ardından dünya genelinde enerji fiyatları artışa geçti. Gazprom ise kesintilerden yaptırımları sorumlu tutuyor, yaptırımlar öncesi Kanada’da tamir gören türbinleri bu ülkeye gönderemediğini vurguluyor. Şirket daha önce de euro veya dolar yerine ruble ile ödeme taleplerini kabul etmedikleri için Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya, Hollanda ve Polonya’ya gaz akışını tamamen kesmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.