Ana Sayfa Dünya Papa Francis, Kanada’da kilise okullarındaki istismarlar nedeniyle özür diledi

Papa Francis, Kanada’da kilise okullarındaki istismarlar nedeniyle özür diledi

43
0

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Kanada’daki yatılı kilise okullarında yerli ailelerin çocuklarına yönelik istismar, kötü muamele ve dönemin genel ‘sömürgeci zihniyetine’ Hristiyanların verdiği destekten ötürü özür diledi.

Papa, “Bu içler acısı kötülük karşısında Kilise, Tanrı’nın önünde diz çökmekte ve çocuklarının günahları için af dilemektedir” ifadesini kullandı.

Kanada ziyaretini “tövbe haccı” olarak tanımlayan Papa, gezisinin ilk durağı olan Edmonton kentinde, yerli halkların liderleri, yatılı kilise okullarından sağ kurtulan mağdurlar ve siyasilerle halka açık bir etkinliğe katıldı.

Papa Francis, burada yaptığı konuşmada, “Yerli halklara karşı bu kadar çok Hristiyan tarafından işlenen kötülük için alçak gönüllülükle af diliyorum” dedi.

Papa’nın bu sözleri, alanda bulunan yerlilerce uzun süre alkışlandı.

Ruhani liderin özrü, “tarihi bir af dileme” olarak değerlendirildi. Ayrıca zorla kültürel asimilasyonu “içler acısı bir kötülük” ve “feci bir hata” olarak nitelendirdi.

“Af dilemek sadece ilk adım ve başlangıç noktası”

Kanada’daki yatılı kilise okullarında, yerlilere yönelik “yıkıcı” politikada iş birlikçi Katolik Kilisesi üyeleri adına özür dileyen Papa, Hristiyan toplumuna, zorla asimilasyonların yerlilerin kültürlerini yok ettiğini, ailelerini parçaladığını ve hala hissedilen şekillerde marjinalleştirdiğini söyledi.

Papa, Kanada’nın en büyük yatılı kilise okullarından eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu’nu işaret ederek, “Burada, acı hatıralarla bağlantılı olarak, bir hac olarak düşündüğüm şeye başlamak istiyorum. Bu bir tövbe haccı” diye konuştu.

Konuşmasında defalarca özür ve af dileyen Papa, kilisenin birçok üyesi tarafından desteklenen ve yatılı okulların “feci hatası” ile “acıklı kötülüğünü” yansıtan geçmişin eylemleri için de üzgün olduğunu ifade etti.

Yatılı okullardan geri dönmeyen çocukların anılarının onda “acı, öfke ve utanç” duygusu bıraktığını söyleyen Papa Francis, misyonerlerin “acımasız” eylemleri için daha önceki özrünün ötesine geçerek af diledi.

Papa konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Birçoğunuz ve temsilcileriniz, af dilemenin, meselenin sonu olmadığını dile getirdi. Tamamen katılıyorum, bu sadece ilk adım ve başlangıç noktası. Ayrıca geçmişe bakarak af dilemek ve zararı onarmak için hiçbir çaba gösterilmediğinin de farkındayım. Geleceğe bakarak bu tür durumların yaşanmasını önleyebilecek bir kültür yaratmak için hiçbir çabadan kaçınılmaması bu sürecin önemli bir parçasıdır”.

Papa, salı günü Edmonton Şehir Stadyumu’nda büyük bir açık hava ayinini yönetecek ve ardından Quebec City’ye geçecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.