Ana Sayfa Ekonomi Kılıçdaroğlu’nun vaadinin ardından apar topar karar! Erdoğan, ÖTV değiştirme yetkisi aldı…

Kılıçdaroğlu’nun vaadinin ardından apar topar karar! Erdoğan, ÖTV değiştirme yetkisi aldı…

81
0

‘Biz iktidara gelene kadar araba almayın’ çağrısında bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ÖTV vaadinin yankıları sürerken, Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre; Cumhurbaşkanı, ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilecek, sıfıra indirebilecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’dan dün yayınladığı video ile otomobilde alınan vergilere değinerek vatandaşlara çağrı, “Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın.” çağrısında bulundu. ÖTV vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, “Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, daha önce de KYK borçları faizine ilişkin çağrıda bulunmuş, iktidar yeni düzenleme ile faizlerin silindiğini sadece ana paranın ödeneceğini açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’nun ÖTV vaadinin ardından gece Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi.

ÖTV DEĞİŞTİRME YETKİSİ ERDOĞAN’DA

Özel tüketim vergisi (ÖTV) (II) sayılı liste uygulama genel tebliğinde yapılan düzenlemeyle Cumhurbaşkanı’na motorlu araç ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi tanındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV (II) sayılı liste uygulama tebliğinde değişiklikler öngören tebliğle, tebliğin III. bölümünden yer alan “vergi oranı ve yetki” başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı.

3 KAT ARTIRABİLECEK, SIFIRLAYABİLECEK

Buna göre, maddedeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı olarak değiştirildi ve ÖTV (II) sayılı listede önceki uygulamada Bakanlar Kurulu’nun “motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme” yetkisi, Cumhurbaşkanınca “ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme” olarak yeniden düzenlendi.

İlgili maddede yapılan diğer düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı ayrıca; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ayrıca, “itfaiye öncü araçları” ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV’siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.