Ana Sayfa Gündem Kılıçdaroğlu: Vergiyi 4’te 1’e düşüreceğiz, biz gelene kadar sıfır otomobil almayın

Kılıçdaroğlu: Vergiyi 4’te 1’e düşüreceğiz, biz gelene kadar sıfır otomobil almayın

54
0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gündüz duyurusunu yaptığı ‘buluşma’ videosunu yayınladı. Kılıçdaroğlu, “Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür, ikinci el parasına, sıfır araba aldıracağım size. Lüks otomobiller hariç vergiyi 4’te bire düşüreceğiz.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, videoda şu ifadeleri kullandı:

Bu akşam sizi neden davet ettim evime? Çok sorun birikti ve emin olun ki çok çetin bir mücadele veriyoruz. Biz ‘iktidara geldikten sonra bakarız’ demiyoruz. Bu geçiş sürecinde çektiğiniz acıları olabildiğince hafifletmek için çok uğraşıyoruz. Güzel günler yakın ama geçiş sürecinde de mücadeleyi elden bırakmıyoruz.

YOKSULLARIN ÜSTÜ ÇİZİLDİ, İKTİDAR İHALECİLERE, 5’Lİ ÇETELERE ÇALIŞTI

İktidara geldiğimizde ivedilikle ve kolaylıkla çözeceğimiz sorunlar maalesef muhalefetteyken zaman alabiliyor. İnatla hayat kalitenizi düşürmeye çalışan ceberut bir iktidar var karşınızda. Oysa insanımız çok mütevazı. Bir evi, bir arabası, güzel huzurlu bir ailesi olsun istiyor. Sadece bu kadar hepsi bu. Bu bile çok görülüyor insanımıza.

YOKSULLARIN ÜZERİ ÇİZİLDİ

Bakın yoksulların, en savunmasızların üstü çizildi. Orta sınıfın altındaki haneler dibe düşürüldü. Özellikle tipik orta sınıf işçi çocuklarının basamakları tırmanarak standart atlama olasılığı ellerinden alındı. İktidar sadece ihalecilere 5’li çetelere, mafyalara çantacılara çalıştı.

İşte bugün ivedilikle yapacağımız bir iyileştirmeyi hatırlatmak ve kritik bir çağrı yapmak için sizleri mutfağıma davet ettim. Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum, özellikle ÖTV.

BU KADAR VERGİ NEDİR ALLAH AŞKINA?

Türkiye’de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV’yi ödüyoruz. Yetmiyor, aracın bedeli ile birlikte bu verginin de vergisi olarak alınan yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz, üstüne motorlu taşıtlar vergisi ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına?

‘VERGİ 4’TE 1 DÜŞECEK, LÜKS ARAÇLARDAN NORMAL ALINACAK’

Bakın Almanya’da 15 bin euro olan sıfır bir aracın fiyatı bizde vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya’daki otomobilin tam 2 katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95’inin 0 araç alma ihtimali artık kalmadı.

Açıkça çağrı yapıyorum. İlk yapacağımız işlerden biri, 1.6 motor otomobillerde vergileri bugünün yaklaşık dörtte bir oranında indirmek olacak. Biliyorsunuz, gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştik, o baki.

İKİNCİ EL PARASIYLA SIFIR OTOMOBİL ALACAKSINIZ

Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz. İkinci el araç olarak satılan arabanın parasıyla sıfır araba alabileceksiniz. Yapmanız gereken araba şimdilik alımını ötelemek ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu arabalar sizlerin de hakkıdır. Bu uygulama lüks araçlar için olmayacak. Açık konuşayım. Zenginin, çok kazanın vergilendirilmesi taraftarıyım.

BİZ GELENE KADAR ARABA ALMAYIN

Bu ülkede çok kazanan, fakirin fukaranın hayatının iyileşmesi için de beytülmala katkıda bulunmak zorundadır. Saray yoksuldan alıp varsıla, sermayeye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim. Ama herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir.

Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi lüks araç alanlara uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler vergilerini ülkelerine.

Otomotiv sektörü de bana darılmasın. Onlar da biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde kayıplarını çok hızlı telafi ederler. Zaten böyle devam ederse onlar da biliyor ki onlar için de yolun sonu görüldü. Bu yüzden hep birlikte biraz sabır. Sonrası hepimiz için aydınlıktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.