Ana Sayfa Ekonomi Nebati, Reza Zarrab sorusuna cevap veremedi!

Nebati, Reza Zarrab sorusuna cevap veremedi!

50
0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Reza Sarraf’ın SGK borçlarına ilişkin soru önergesine cevap vermeyerek topu Saray’a attı.

CHP Milletvekili Kani Beko, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Beykoz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yayımladığı resmi ilana göre Reza Zarrab’ın SGK’ya 1.6 milyon TL ceza borcu bulunduğuna dikkat çekti. Zarrab’ın 2016’da Türkiye’yi terk ettiğine ve ABD’ye yerleştiğine işaret eden Beko, 2017’de ise mal varlıklarına el konularak, şirketlerine kayyım atandığını bildirdi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Beko, Zarrab’ın bir şirketinin ise hâlâ faaliyette olduğunu belirterek, bakanlığın bu konularda soruşturma başlatıp başlatmadığı, kayyımların bu konuda görevini yapıp yapmadıklarını sordu. Nebati ise tek cümlelik cevabında, “yazılı soru önergesine ilişkin hususlar, Cumhurbaşkanı yardımcılığı uhdesindedir” diyerek topu Saray’a attı.

CHP Milletvekili Murat Emir, Nebati’ye, SADAT AŞ’nin mali açıdan denetiminden geçip geçmediği, ne kadar vergi tahakkuk ettirildiği, ne kadar gelir vergisi ve SGK primi ödediği, ithalat ve ihracat faaliyeti olup olmadığı gibi çeşitli sorular yöneltti.

‘GİZLİ KALMALI’

Nebati, Vergi Usul Yasası’nın “vergi mahremiyeti” başlıklı maddesine dikkat çekerek, yasada vergi muameleleri ve incelemeleri ile uğrayan memurlar ile diğer görevlilerin öğrendikleri sırları veya gizli kalması lazım gelen diğer hususları ifşa edemeyeceklerinin hüküm altına alındığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ile CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın SADAT’a ilişkin soru önergelerine, “konunun bakanlığının görev alanına girmediği” gerekçesiyle cevap vermedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.