Ana Sayfa Ekonomi “Nebati ile kendi partisindekiler de alay ediyor”

“Nebati ile kendi partisindekiler de alay ediyor”

34
0

“Türkiye ekonomisi batmış zaten” diyen Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile ilgili çarpıcı gerçeği açıkladı. Ortaylı, “Bakan Nebati ile alay edenler sadece muhalifler mi, kendi partisindekiler de alay ediyor” dedi.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sözcü yazarı Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtladı. Mengi’nin ‘hilefetin geri geleceği’ iddialarının çıkmasına ilişkin soruya Ortaylı, “Hilafet geri gelmez, çünkü hilafet Bohemia kristali gibidir, kırılır, gider. Kırıldığı yerden onu bir daha bitiştiremezsin, eski görünümü kaybolur. Porseleni bağlarsın, tınısı gider ama kristali hiç bağlayamazsın. Hilafet kurumu zaten 20’nci yüzyılla birlikte işlevini yitirmiş bir kurum olduğu için kaldırılması Cumhuriyet’in iç ve dış politikasını önemli bir şekilde etkilemedi. Bundan sonra saltanat da gelmez, hilafet de gelmez, bunu herkes aklından çıkarsın” yanıtını verdi.

“BATMIŞ EKONOMİ, NEBATİ GELDİĞİ GÜN FELAKETİN ÜZERİNE OTURMUŞ”

Bakan Nebati hakkında da değerlendirmeler yapan Ortaylı, “Batmış ekonomi, adam geldiği gün felaketin üstüne oturmuş zaten, farkında değil, o başka. Kaç lirayla devraldılar, neredeyse dolarla TL eşitti, değil mi, 20 yılda geldiğimiz yer belli, Nebati’yi mi bekliyordu o yani. Her memlekette az bulunan iki cins adam vardır; birisi hariciye memurlarıdır, en önemlisi de maliye memurlarıdır. Hitler bile Almanya ekonomisi batık olduğu için kendisine önerilen maliyecinin bütün şartlarını kabul etmiştir. ‘Emirleri sizden alırım, muavinim Yahudi’dir’ dediğinde bile sesini çıkarmamıştır. Her memlekette bunların sayısı çok azdır. Kıymetini bilmediğiniz zaman böyle başınız dertten kurtulmaz.” dedi.

“MALİYECİLERİN EN KÖTÜSÜ DEĞİL AMA YAPAMADI”

Nebati’yi eleştirmeyi sürdüren Ortaylı, “Yapamadı, yeni ekonomi politikası olmadı, kadrolarını iyi kuramadı, rekabeti kaldırdı, rekabetin kalkması çok kötü, ‘Ben bu işleri şu kişilere vereceğim dersen’ ve verirsen böyle olur işte. Bakan Nebati maliyecilerin belki en kötüsü değil ama onunla alay edenler sadece muhalifler mi, kendi partisindekiler de alay ediyor. Sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu dürüst bir davranış mı? Yani sen birini ‘Bu benim bakanım’ diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en başta onu iğneliyorlar ve ben bunu çok ayıp buluyorum.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.