Ana Sayfa Dünya Rusya’nın resti işe yaramadı: AB’nin haritası cuma günü değişiyor

Rusya’nın resti işe yaramadı: AB’nin haritası cuma günü değişiyor

48
0

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı savaş sonrası AB’ye başvuru yapan Ukrayna cuma günü Brüksel’de istediği onayı alıyor. AB liderlerinin perşembe ve cuma günü Brüksel’de yapacağı zirvede Ukrayna’nın resmi adaylığı kesinleşecek. Zirve’de Moldova’nın da adaylığı resmi olarak kesinleşecek.

Rusya’nın savaş açması sonrası NATO ve Avrupa Birliğine daha da yaklaşan Ukrayna AB’ye katılmak için girişimde bulunmuştu. Kiev’in başvurusunun bu hafta düzenlenecek AB liderler zirvesinde kesinleşeceği belirtildi. AB liderlerinin perşembe ve cuma günü Brüksel’de yapacağı zirvede Ukrayna’nın resmi adaylığı kesinleşecek.

Zirveye hazırlık için dün toplanan AB dışişleri bakanları toplantısına katılan bakanlar ve diplomatlar, AB Komisyonu’nun geçen hafta yaptığı tavsiyenin ardından Kiev’in resmi adaylığına diğer üyelerin karşı çıkmadığını duyurdu. Reuters’in konuştuğu diplomatlara göre Ukrayna dışında Moldova’nın adaylığı zirvede resmi olarak kesinlik kazanacak.

“PUTİN’E UKRAYNA’NIN AB’YE AİT OLDUĞUNU GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, toplantı sonunda basına yaptığı açıklamada “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Ukrayna’nın Avrupa’ya ait olduğunu, Ukrayna’nın savunduğu değerlerin arkasında olduğumuzu göstermek için çalışıyoruz” dedi.

Fransa’nın Avrupa Bakanı Clement Beaune basına yaptığı açıklamada 27 ülkenin iki ülkenin resmi adaylığı konusunda ‘tam bir fikir birliği’ içinde olduğunu söyledi. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise “Biz Danimarka olarak Ukrayna’nın AB hayalini gerçekleştirmesini canı gönülden destekliyoruz ve buna tam destek vereceğiz” dedi.

AB LİDERLERİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ‘UKRAYNA’NIN YANINDAYIZ’ MESAJI VERİLECEK

Ukrayna, daha önce AB ile serbest ticaret anlaşması imzalamıştı. AB’nin iki önemli ülkesi Fransa ve Almanla, daha önce yaptıkları açıklamalarda Ukrayna’nın üyeliğinin en az 20 yıl süreceği uyarasında bulunmuştu. AB diplomatları, zirvede adaylık için onay çıkmasıyla, Rusya’ya karşı güçlü bir şekilde “Ukrayna’nın yanındayız” mesajı verilmek istendiğine işaret ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.