Ana Sayfa Gündem Melek Çetinkaya: İçerideki evlatlarımın hepsini alana kadar mücadeleye devam

Melek Çetinkaya: İçerideki evlatlarımın hepsini alana kadar mücadeleye devam

178
0

Yargıtay’ın kararı ile Harbiyeli oğlu tahliye edilen Melek Çetinkaya, “İçerdeki evlatlarımın hepsini alana kadar mücadeleye devam edeceğim” dedi.

Aralarında aktivist Melek Çetinkaya’nın oğlu Taha Furkan Çetinkaya’nın (26) da bulunduğu 66 Hava Harp Okulu öğrencisi hakkında tahliye kararı verildi. Tahliyeler gece yarısı başlarken anne Melek Çetinkaya, oğlu ile ilk fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak, “Bu gerçek mi? Şehit Murat Ragib Yusuf bizi görüyordur değil mi?” demişti. Çetinkaya, daha sonra yaptığı paylaşımda ise, “İçerideki evlatlarımın hepsini alana kadar mücadeleye devam edeceğim” ifadesini kullandı.

Tahliyeler kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Milletvekilleri, aktivistler, gazeteciler ve yazarları askeri öğrencilerin darbeci olamayacağını, haksız bir şekilde yıllardır cezaevinde tutulduklarını belirterek tahliyeleri alkışladı.

GERGERLİOĞLU: BOŞUNA MI HAYKIRIYORUZ?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Twitter hesabından, “67 askeri öğrenci hakkındaki hukuksuz cezalar Yargıtay’da bozulmuş. Bozulacak tabi! Yıllardır askeri öğrenciler masumdur, boşuna zulmediyorsunuz diye boşuna mı haykırıyoruz. Annelerin, babaların gözü aydın, cezaevi önünde bekleyen @MelekCetk ile görüştüm Foto bekliyoruz :)” paylaşımında bulundu.

‘KOLEKTİF MAĞDURİYETLERİ UNUTMAYACAĞIZ’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise “Yıllar önce olması gereken ne hikmetse seçim atmosferine girdiğimiz bu zamanlarda herkesin önüne bir lütuf gibi sunuluyor. KHK’lılardan askeri öğrencilere, yaşam mücadelesi veren milyonlarca yurttaşa yaşattığınız kolektif mağduriyetleri unutmayacağız” paylaşımında bulundu.

‘TAHLİYELER SEÇİLİRSEK BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ SÖYLEMİNİN KARŞILIK BULMASINDAN’

Avukat Hatice Yıldız ise askeri öğrencilerin tahliye edilmesinde muhalefet partilerinin, özellikle CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu’nun bu öğrencilerle ilgili açıklamalarının etkili olduğunu yazdı. Yıldız, “Askeri öğrencilerin masum olduğu bugün anlaşılmadı, başından beri biliniyordu. Cezayı veren ilk derece mahkemesi de biliyordu. Tahliyeleri, bana göre 6 lı masadaki bi kısım liderlerin ve özellikle @kilicdarogluknun seçilirsek bu sorunu çözeceğiz söyleminin karşılık bulmasından” dedi.

KAÇ KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ?

Avukat Ayça Çiçek de “Sayı 66, bildiğimiz kadarıyla 50 öğrenci hakkında tahliye yok şu an. Kararı görene kadar şimdilik aldıklarımıza sevineceğiz. Tahliye için Silivri’deyiz..” mesajı paylaştı.

NE OLMUŞTU?

Aralarında Melek Çetinkaya’nın oğlu Taha Furkan Çetinkaya’nın olduğu Sultanbeyli dosyasından yargılanan 66 öğrenci serbest bırakıldı. Dosyaları Yargıtay’da incelemede olan öğrencilerin tahliyesine karar verildi. Kararı Furkan Çetinkaya’nın kız kardeşi Rüveyda Çetinkaya sosyal medya hesabından duyurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.