Ana Sayfa Dünya Geri itmelere karşı bisikletle İsviçre turu!

Geri itmelere karşı bisikletle İsviçre turu!

38
0

İsviçre’de bir grup aktivist, güvenlik endişesiyle ulaştıkları demokratik ülkelerin kapısından hukuksuzca geri itilenlere ses olmak için pedal çeviriyor. Bir haftada 300 kilometre yol kat edilecek eylem, Cenevre’de son bulacak.

Verein Verfolgt (Mazlumlar) Derneği’nin organizesinde bir araya gelen 15 aktivist, ‘geri itmeyi (pushback) durdur’ sloganıyla pazartesi günü yola çıktı. Bisikletle Schaffhausen kantonundan hareket eden gönüllüler, her gün ortalama 50 kilometre mesafe alıyor.

MEYDANLARDA EL İLANI DAĞITIYORLAR

Mola için kalabalık yerleşim yerlerini seçen aktivistler, ‘stop pushback-geri itmeyi durdur’ pankartı açıyor, mağduriyeti el ilanlarındaki somut bilgilerle anlatıyor. Son 8 yılda 24 bini aşkın göçmenin geri itilme sonucu öldüğü belirtilen ilanda, Türkiye’ye geri itilen 233 kişiden 76’sının tutuklandığı vurgulanıyor.

Bold Medya’ya konuşan dernek yetkilisi Selman Yüksel, yerel halkın ilgisini, ‘’İsviçre halkı demokratik taleplere zaten çok duyarlı. Yaşanan mağduriyetleri giderme konusunda ne yapabileceklerini bize soruyorlar’’ sözleriyle ifade etti.

YUNANİSTAN ELÇİLİĞİNE MEKTUP

Gönüllüler, güzergah üzerindeki Bern şehrinde, Yunanistan büyükelçiliğine ‘geri itmeyi durdur’ çağrısı içeren mektup bırakacak.

Eylem, pazar günü Cenevre’deki Birleşmiş Milletler binası önünde yapılacak basın açıklaması ile sona erecek.

Verein Verfolgt (Mazlumlar) Derneği, 5 yıldır İsviçre’de çeşitli hak arayışı etkinliklerine imza atıyor. NECDET ÇELİK-BOLD

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.