Ana Sayfa Dünya Afganistan’daki büyük depremde ölü sayısı arttı

Afganistan’daki büyük depremde ölü sayısı arttı

35
0

Afganistan’da merkez üssü Host vilayetinde meydana gelen 5,9 büyüklüğünde depremde en az 280 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) depremin büyüklüğü önce 6,1 olarak açıklarken, daha sonra 5,9 olarak güncelledi.

Yetkililer, depremden en çok Paktika vilayetinin Giyan ilçesi ile Host vilayetinin Spirey ilçesinin etkilendiğini bildirdi.

Yerel saatle 01.24’te meydana gelen deprem başkent Kabil de dahil nüfus yoğunluğunun olduğu civar şehirlerde güçlü bir şekilde hissedildi. Depremin yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleştiği duyuruldu.

Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve Kabil’den de bölgeye helikopterlerle destek gönderildiğini kaydetti.

Deprem ayrıca, Pakistan’ın başkenti İslamabad ve Peşaver gibi sınıra yakın önemli Pakistan şehirlerinde de hissedildi.

Afgan sosyal medya kullanıcıları depremle ilgili görüntüler paylaşırken, kimi kullanıcılar can ve mal kayıplarının yüksek olabileceği endişesini ifade etti.

Taliban yönetiminin içişleri bakanı Salahuddin Ayubi ölümlerin çoğunun Paktika bölgesinde yaşandığını, en az 200 kişinin de yaralandığı duyurdu.

Haqqani ayrıca doğudaki Nangarhar ve Khost vilayetlerinde de ölümlerin rapor edildiğini ve yetkililerin başka kayıplar olup olmadığını kontrol ettiklerini sözlerine ekledi.

Ocak ayında da Afganistan’ın Badgis vilayetinde 5,3 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, 26 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.