Ana Sayfa Dünya Yeni Genelkurmay Başkanı da “savaşa hazırlanmalıyız” dedi

Yeni Genelkurmay Başkanı da “savaşa hazırlanmalıyız” dedi

188
0

Boris Johnson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Ukrayna’ya uzun vadeli destek sunulması gerektiği yönündeki uyarılarının ardından konuşan Sanders, ordunun bir kez daha Avrupa’da savaşa hazırlanması gerektiğini belirtti.

Kiev’i ziyareti sonrası konuşan İngiltere Başbakanı Johnson Rusya- Ukrayna Savaşı’nın yeni bir aşamaya girdiğini söyledi.

Putin’in, Ukrayna’yı vahşetle ezmeye çalıştığını söyleyen Johnson, “Putin bir yıpratma kampanyası uyguladığı için korkarım ki uzun bir savaşa kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Birleşik Krallık ve ortakları, Ukrayna’nın mücadelesinde galip gelmesi için stratejik dayanıklılığa sahip olmasını sağlamalıdır. Rusya, saldırı kapasitesini yenileyebileceğinden, her şey Ukrayna’nın topraklarını savunma yeteneğini daha hızlı güçlendirip güçlendiremeyeceğine bağlı olacaktır. Bizim görevimiz, zamanı Ukrayna’nın tarafına çekmektir” şeklinde konuşmuştu.

Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanılmasını gerektiğini söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de yaptığı son açıklamada, “Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Maliyetleri yüksek olsa bile sadece askeri destek için değil, ayrıca artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle de Ukrayna’yı desteklemeliyiz” diye konuşmuştu.

YENİ KOMUTANDAN SAVAŞ UYARISI

Göreve yeni gelen İngiltere Genelkurmay Başkanı Patrick Sanders, Ukrayna’daki savaşa ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Johnson ve Stoltenberg’in Ukrayna’ya uzun vadeli destek sunulması gerektiği yönündeki uyarılarının ardından konuşan Sanders, ordunun savaşa hazırlanması gerektiğini belirtti.

İngiliz birliklerinin 1. ve 2. Dünya savaşlarından sonra bir kez daha Avrupa’da savaşmaya hazırlanmaları gerektiğini belirten Sanders, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, karada savaşmaya ve savaşları kazanmaya hazır olmak üzere İngiltere’yi koruma temel amacımızın altını çiziyor. Artık müttefiklerimizle birlikte savaşabilecek ve savaşta Rusya’yı yenebilecek bir ordu oluşturmak için güçlü bir zorunluluğumuz var. Orduyu bir kez daha Avrupa’da savaşmaya hazırlaması gereken bir nesiliz. 1941’den bu yana, Avrupa’da kıtasal bir gücün karıştığı bir kara savaşında ordunun komutasını üstlenen ilk Genelkurmay Başkanıyım” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.