Ana Sayfa Dünya Rusya’dan korkunç katliam: 24 çocuk daha hayatını kaybetti

Rusya’dan korkunç katliam: 24 çocuk daha hayatını kaybetti

38
0

Ukrayna başsavcılığı, Rus kuvvetlerinin mayıs ayı ortasında ele geçirmesinden önce haftalarca kuşatma altında tutulan güneydoğu limanı Mariupol’da 24 çocuğun daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ukrayna Başsavcılığı, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana toplamda en az 287 çocuğun yaşamını yitirdiğini, 492’den fazla çocuğun yaralandığını bildirdi.

Reuters’te yer alan habere göre Başsavcılık, Telegram mesajlaşma uygulamasında “Cezai suçların kaydı sırasında, Donetsk bölgesi Mariupol’da Rus ordusunun rastgele bombardımanı sonucunda 24 çocuğun daha öldüğü öğrenildi” dedi.

Söz konusu rakamların, savaşın hala devam etmesi nedeniyle nihai olmadığı belirtildi. Reuters, Başsavcılığın açıklamasını farklı yerlerden henüz doğrulayamadığını bildirdi.

Kuşatma nedeniyle harabeye dönen Mariupol’ün belediye başkanı, sıhhi tesisat sistemleri bozulduğu ve sokaklarda cesetler çürüdüğü için şehirde kolera salgını olduğunu söyledi.

Haziran ayının başlarında, Birleşmiş Milletler, savaşın başlamasından bu yana 250’den fazla çocuğun öldürüldüğünü ve beş milyonun şiddet ve istismar riski altında olduğunu söylemişti. Kremlin, Rus ordusunun sivilleri hedef aldığını ve diğer bütün savaş suçu iddialarını reddediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.