Ana Sayfa Dünya Meksika’da ‘Agatha’ alarmı: OHAL ilan edildi

Meksika’da ‘Agatha’ alarmı: OHAL ilan edildi

43
0

Meksika’da 29 Mayıs’tan bu yana etkili olan Agatha Kasırgası nedeniyle alarm verildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 19’a yükselirken 25 kasabada OHAL ilan edildi.

Pasifik’te mevsimin ilk kasırgası olan Agatha, Meksika kıyılarında etkisini artırmaya devam ediyor.

Ulusal Sivil Koruma Koordinatörlüğü, kasırganın yol açtığı eyalete bağlı 25 kasabada olağanüstü hal (OHAL) ilanı kararnamesinin imzalandığını bildirdi.

9 KİŞİNİN DAHA CESEDİ BULUNDU

Oaxaca Valisi Alejandro Murat, kayıplara ilişkin açıklamasında, 9 kişinin daha cesedinin tespit edildiğini, kayıp 6 kişinin bulunması için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Böylece Agatha Kasırgası’nın Meksika kıyılarını vurmasından bu yana ölü sayısı 19’a yükseldi.

DEVLET BAŞKANINDAN TALİMAT

Öte yandan Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, kasırgadan etkilenenlere yardım ulaştırılması için gerekli yerlere talimat verildiğini kaydetti.

Meksika’da hükümet, Agatha’nın tehlikeli olduğunu duyurmuş, ülkenin güneyindeki Oaxaca ve Chiapas eyaletlerinde, 294 kasabada turuncu alarma geçtiklerini açıklamıştı. Oaxaca kıyılarında saatte 140 ila 170 kilometre hızla ilerleyen kasırga, 6 ila 8 metre yüksekliğinde dalga oluşturmuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.