Ana Sayfa Dünya Japon bilim insanları robotlar için canlı deri geliştirildi

Japon bilim insanları robotlar için canlı deri geliştirildi

203
0

İnsan ve makine arasındaki çizgi bulanıklaşmaya devam ediyor. Bilim insanları robotlar için insan benzeri bir cilt geliştirmek adına bir sonraki adımı attı.

Bilim kurgu gibi görünse de Matter dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, insan gibi görünen ve hareket eden robotlar olması için deri dokusu geliştirdiklerini anlattı.

Tokyo Üniversitesi’nde mühendis olan ve aynı zamanda çalışmanın başındaki kişi Şoci Takeuçi, Insider’a “Canlı cilt dokusunun robotlar için bir kaplama malzemesi olarak kullanılabileceğini gösterdik. Bu sonuç, robotları daha insan gibi gösterme potansiyeline sahip.” dedi.

Cilt yapmak için ekip robotik bir parmağı, insan vücudundaki en büyük organ olan cildi oluşturan iki ana bileşen kolajen ve fibroblast çözeltisiyle dolu bir silindirde tuttu. Canlı hücrelerin kullanılması aynı zamanda robotlara cildin biyolojik işlevlerini, örneğin kendi kendini onarma ve suyu uzaklaştırma yeteneği kazandırdı.

Araştırma ekibi, bu teknolojinin daha çevik ve insan benzeri protezler yaratılmasına yardımcı olacağını, ayrıca cilt için kozmetik ürünler ve ilaç geliştirilmesi süreçlerini hızlandıracağını düşünüyor.

Takeuçi’ye göre, bu cilt 1,5 mm kalınlığında ve yalnızca epidermis ve dermis katmanlarından oluşuyor. Bu katmanlar insan vücudundaki en üst iki cilt tabakasını temsil ediyor. Takeuçi, duyusal nöronlar, saç folikülleri, tırnaklar ve ter bezleri gibi bazı gelişmiş cilt özelliklerinin henüz bulunmadığını belirtiyor.

Takeuçi, “Cilt henüz mükemmel görünmüyor. Ancak robot hareket ettikçe, cilt gerilecek, büzüşecek ve kırışıklıklar ortaya çıkacak. Kişisel izlenimim, silikondan çok daha gerçekçi olacak.” diyor.

Robotik uzmanlar yıllardır daha fazla insan benzeri robotlar yaratmaya çalışıyorlar, ancak robotların gövdesi gibi pürüzlü yüzeylere uyum sağlayabilecek gerçek bir cilt elde edemediler.

Fikir nasıl ortaya çıktı?

Takeuçi bu teknolojiye nasıl ulaştıklarını şu sözlerle anlattı:

“Üç boyutlu bir makinenin hatlarına düz deri levhalar kalıplamak için yüksek beceriyle kesip dikebilen bir zanaatkarın ellerine sahip olmalısınız. Robotu çevreleyen cilt dokusunu doğrudan kalıplamak için bir doku kalıplama yöntemi geliştirdik ve bu, düz olmayan bir yüzeye sahip robotik bir parmakta dikişsiz cilt kaplamasıyla sonuçlandı.”

Olumsuz yanları mevcut

Canlı cilt kullanmanın da elbette eksi tarafları mevcut. Her şeyden önce bu robotik cildin doğal deriden daha zayıf olması gerçek dünyada büyük bir sorun. Ayrıca canlı bir doku olduğu için sürekli bir besin kaynağına ve atıkların temizlenmesine ihtiyaç var.

Bu amaçla Takeuçi ve ekibi, dokunun nasıl daha uzun süre hayatta kalabileceğini keşfetmeye, ayrıca saç kökleri ve ter bezleri gibi daha karmaşık cilt yapılarını dahil etmeye yönelik çalışmalar planlıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.