Ana Sayfa Ekonomi Geri adım: Yabancıya swap imkanı geri geliyor

Geri adım: Yabancıya swap imkanı geri geliyor

69
0

Ekonomi kurumları, yüksek enflasyonla mücadele ve TL’nin değer kaybını önlemek için bir gecede yedi önlem açıklarken, BDDK’dan gelen duyuruyla, yabancı yatırımcıya swap imkanının tekrar getirildiği belirtildi.

Ekonomi yönetimi, Türk Lirası’nın hızla değer kaybetmesinin ardından bir gecede yedi önlem açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dün akşam, “Hızlı ve çözüm odaklı atacağımız adımları bu gece duyuracağız” açıklamasının ardından gelen peş peşe açıklamalarla beraber Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada yurtdışı yerleşiklere tahsisli swap imkanı getirildiği belirtildi.

Yabancı yatırımcıların TL’ye erişimine uzun süredir sınırlı imkân tanıyan yönetim, bu duruşunu esnetiyor. Daha önceki dönemde uluslararası yatırımcıların swap yoluyla elde ettikleri TL’yi yeniden dövize dönmek suretiyle TL aleyhinde pozisyon alma ihtimaline karşılık sınırlama getirilmişti. Banka ve aracı kurumların yurt dışı yerleşiklere sağladıkları TL miktarı, özkaynakların belirli bir miktarı ile sınırlandırılmıştı.

YURTDIŞINA TL SAĞLANACAK

Şimdi BDDK’nın açıklamasıyla, çeşitli kurallara bağlı olacak şekilde yurtdışına TL sağlanmasının önü açılmış oluyor.

Bu kuralların ne olacağı henüz bilinmezken, TL açığa satış imkânı olmayacak şekilde taahhüt ile gelen yatırımcıların TL’ye erişim imkânı sağlanabileceği belirtiliyor.

SWAP NEDİR?

İngilizce’de ‘takas’ anlamına gelen swap sözcüğü, iki tarafın belirli bir vade ile farklı para birimlerini belirlenmiş bir faiz ile değiş tokuş yapmaları anlamına geliyor. Vade sonunda işlem tersine çevriliyor.

Swap işlemlerinde, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek amaçlanıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.