Ana Sayfa Haberler Altılı masadan 128 milyar dolar hamlesi

Altılı masadan 128 milyar dolar hamlesi

42
0

Altı siyasi parti liderinin bir araya geldiği altılı masanın kurduğu Kurumsal Reformlar Komisyonu’nun, pazartesi günü ilk raporunu açıklaması bekleniyor. Komisyonda bir araya gelecek olan ekip, seçimlerin ardından başta 128 milyar dolar iddiaları olmak üzere birçok konuda incelemelerde bulunacak.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için çalışmalarına devam eden CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin kurduğu Kurumsal Reformlar Komisyonu, yaptığı ilk çalışmalarında sona geldi. Komisyon’un, ilk raporunu pazartesi günü açıklaması bekleniyor.

DW Türkçe’den Eray Görgülü’nün haberine göre komisyon, seçim sonrası TÜİK verileri, altın rezervi gibi konular ile 128 milyar dolar iddialarına ilişkin araştırma yapılması için anlaşmaya vardı.

Merkez Bankası’nın 2019 yılı martından itibaren faizleri düşük tutmak amacıyla rezervlerden 128 milyar dolar harcadığı iddiaları gündeme gelmişti. CHP de “128 milyar dolar nerede?” kampanyası başlatmıştı.

Diğer yandan komisyonda Merkez Bankası’nın Ankara’ya taşınması konusunda da mutabakat sağlandı.

KÖİ PROJELERİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPACAK

Varılan mutabakata göre Strateji ve Planlama Teşkilatı, özellikle müteahhitlere garanti ödemeleri içeren Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri ile ilgili çalışma yapacak.

128 MİLYAR DOLAR TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI?

Uluslararası haber ajansları, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına giden süreçte döviz rezervlerindeki düşüşün etkili olduğunu öne sürmüştü. Reuters haber ajansı, yayımladığı bir haberde, Albayrak’ın istifa ettiği dönemde Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine getirilen Naci Ağbal’ın Mart ortasında görevden alınmasında rezervlerde yaklaşık 130 milyar dolarlık kayba neden olan döviz satışlarıyla ilgili inceleme başlatmasının rol oynadığını iddia etmişti.

Benzer bir iddia da eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan ve şu anda DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan tarafından da ortaya atıldı. Ana muhalefet partisi CHP de bir süredir “128 milyar dolar nerede” sorusunu sık sık iktidara yöneltiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.