Ana Sayfa Haberler HSK’dan AYM kararını uygulamayan hakimlere ödül gibi karar

HSK’dan AYM kararını uygulamayan hakimlere ödül gibi karar

34
0

Hakimler ve Savcılar Kurulu, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen tahliye edilmeyen ve 4 ay fazla hapis yapan Mehmet Altan’ın avukatının yaptığı başvuruyu karara bağladı. Kurul, o hakimler hakkında “işlem yapmayacağına” kesin olarak karar verdi.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen akademisyen, yazar Mehmet Altan’ın tahliyesine karar vermeyen ve cezaevinde fazladan 4 ay kalmasına neden olan hâkimler hakkında işlem yapmayacağına, “kesin olarak” karar verdi.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre HSK Genel Kurulu, daha önce aldığı “şikâyeti işleme koymama” kararına karşı yapılan itiraza, “itirazın reddine kesin olarak karar verilmiştir” yanıtını verdi.

AYM KARARINI UYGULAMAYANA YAPTIRIM YOK

HSK’nın Altan davasında verdiği karara paralel olarak, Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayan hakim Akın Gürlek de Adalet Bakan Yardımcılığı görevine getirilmişti. Bu durum, “kararların uygulanması anayasal zorunluluktur” şeklindeki uyarı metniyle TBMM ve HSK’yı göreve çağıran Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının uygulanmamasının, anayasaya rağmen, hiçbir yaptırımı olmadığını ortaya koydu.

Anayasada, Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurularla ilgili verdiği kararların uygulanmasının anayasal zorunluluk olduğu açık biçimde belirtiliyor. Anayasa Mahkemesi de CHP’li Enis Berberoğlu’nun tahliyesi ve yeniden yargılanması gerektiğine yönelik kararını uygulamayan mahkemelere, bu durumu anımsatmış, anayasayı sadece kendisinin koruyamayacağını belirterek, TBMM ve HSK’yı göreve çağırmıştı.

AKIN GÜRLEK “BAKAN YARDIMCILIĞIYLA” ÖDÜLLENDİRİLMİŞTİ

Ancak bu çağrının bir sonucunun olmayacağı, Berberoğlu hakkındaki kararı uygulamayan hakim Akın Gürlek’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta Adalet Bakan Yardımcılığı’na atanmasıyla anlaşıldı.
Ancak Cumhurbaşkanı’nın bu kararından da önce, AYM kararlarını uygulamayan ve insanların zarar görmesine yol açan hakim ve savcılara yönelik yaptırım uygulanmayacağını HSK’nın karar altına aldığı ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.