Ana Sayfa Gündem Enis Berberoğlu: Akın Gürlek yargılanmasını isteyeceğim isimler arasında birinci değil, 25. sırada

Enis Berberoğlu: Akın Gürlek yargılanmasını isteyeceğim isimler arasında birinci değil, 25. sırada

40
0

CHP’li Berberoğlu, Akın Gürlek’in Adalet Bakan Yardımcılığı’na atanması kararının ‘siyasi himayeye yeterli kanıt’ olduğunu söyledi. Gürlek’i önemsemediğini belirten Berberoğlu, “Yargılanmasını isteyeceğim isimler arasında birinci değil, 25. sırada” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR’ları davasında tutuklu yargılandığı dönem Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kendisi hakkında verdiği hak ihlali kararını tanımayan hâkim Akın Gürlek’in Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanmasını yorumladı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz’a konuşan siyasetçi, “Gürlek, Adalet Bakanı’nın, ‘AYM kararı uygulamayan hakime terfi yok’ demesinden birkaç hafta sonra terfi etti. Yetmedi, HSK’ya Gürlek için şikâyet başvurum gerekçesiz reddedildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a ‘HSK neden Gürlek şikâyetimi geri çevirdi?’ diye soru önergesi verdim. Cevap gelmedi ama Gürlek’in bakan yardımcılığına atanması tam kapsamlı siyasi himayeye yeterli kanıt” ifadelerini kullandı.

‘YARGILANMASINI İSTEYECEĞİM KİŞİLER ARASINDA 25. SIRADA’

Gürlek’i önemsemediğini söyleyen Berberoğlu, devamında şunları kaydetti:

“Yargılama sürecim iki yıla yakın sürdü. Üç birinci derece, üç istinaf ve beş Yargıtay hakimi ile yargılanmam yeterliydi. Oysa dosyama bakan hakim sayısı 24. Sadece karar duruşmamda gördüğüm ve müebbet cezama imza atıp kaybolan da var, cezamı bozduğu için yılbaşı gecesi sürülen de. Tahliye etmese de cezamı indirdiği için görevden alınan da oldu, iddianamemi yazıp AYM üyesi seçilen de.

Gürlek bu hakim ve savcı ordusunun 25. neferi. Diğerlerinin izinden gitti, ödülünü aldı. Mağdurları sayesinde ismi duyulmuş olabilir. Ama bu ülkeye hak-hukuk-adalet geldiğinde yargılanmasını isteyeceğim isimler arasında kesinlikle birinci değil 25. sıradadır, yeri budur.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.