Ana Sayfa Dünya ABD’den Rus oligark Abramovich’in İstanbul ve Dubai’den Moskova’ya giden uçaklarına el koyma...

ABD’den Rus oligark Abramovich’in İstanbul ve Dubai’den Moskova’ya giden uçaklarına el koyma kararı

162
0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İstanbul ve Dubai’den Moskova’ya gittiği belirlenen Rus iş insanı Roman Abramovich’e ait iki uçağa el konulmasına karar verdi. Amerikan yapımı olmalarından dolayı bu uçakların Rusya’ya gidebilmesi için özel lisans gerektiği ancak herhangi bir başvuru yapılmadığı kaydedildi.

ABD’li yetkililer, Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımları delmekle suçlanan Rus iş insanı Roman Abramovich’e ait iki lüks uçağa el konulması kararı alındığını duyurdu. Adalet Bakanlığı yetkilisi, ABD menşeli uçakların yaptırımlara rağmen izinsiz olarak Rusya’ya uçtuğunu söyledi.

ABD federal mahkemesi, FBI’ın başvurusu sonrası Rus oligark Abramovich’e ait iki lüks uçağa el konulması yönünde karar aldı. ABD yapımı uçakların, yabancı bir ülkeden Rusya’ya uçabilmesi için özel lisans gerektiği ancak uçuşlar için herhangi bir başvuru yapılmadığı belirtildi.

Ticaret Bakanlığı’na göre, Rusya’ya yönelik yaptırımların 24 Şubat’ta devreye girmesinden sonra Gulfstream jeti 12 Mart’ta İstanbul’dan Moskova’ya uçtu. Boeing 787 Dreamliner ise 4 Mart’ta Dubai’den Rusya’ya bir uçuş gerçekleştirdi.

Mahkeme kararı sonrası ABD’li yetkililer, Rus milyardere ait olan 787-8 Dreamliner ve Gulfstream G50ER uçaklarına el koyabilecek. Ancak uçaklardan birinin Rusya’da diğerinin ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu bu nedenle el koymanın ‘güç’ olacağı kaydedildi.

Rus devletinden aldığı ihalelerle servetini artıran Abramovich, Başkan Vladimir Putin’e yakın olduğu iddiasını kabul etmiyor. Abramovich geçen ayın sonunda da Avrupa Birliği’nin kendisine uyguladığı yaptırımlara karşı dava açmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.