Ana Sayfa Ekonomi TÜİK’te istifa depremi!

TÜİK’te istifa depremi!

71
0

TÜİK’te iki hafta önce Fiyat İşleri Daire Başkanı Cem Baş’ın istifa etmesinin ardından bir istifa daha yaşandı. Bugünkü mayıs enflasyonu açıklanmadan birkaç gün önce tüketici fiyatlar endeksini hesaplayan birimin başında olan Mustafa Teke’nin görevinden istifa ettiği ortaya çıktı. Teke’nin yerine Yelda Ayaz’ın getirildiği öğrenildi. Yetkililerden ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun mayıs ayı aylık enflasyonu yüzde 2,98, yıllık enflasyonu yüzde 73,50 olarak açıklaması tartışmalara neden olurken kurumdan üst düzey bir yöneticinin daha istifa ettiği ortaya çıktı.

Bloomberg’den Beril Akman’ın yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, TÜİK’te tüketici fiyatlar endeksini hesaplayan birimin başındaki isim olan Mustafa Teke, birkaç gün önce istifa ederek görevinden ayrıldı.

Teke’nin yerine Yelda Ayaz’ın getirildiği öğrenilirken, TÜİK konuya dair açıklama yapmadı.

İKİ HAFTA ÖNCE FİYAT İŞLERİ DAİRE BAŞKANI DA İSTİFA ETMİŞTİ
İki hafta önce de (TÜİK) Fiyat İşleri Daire Başkanı Cem Baş, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmişti. Dairenin başına ise Dijital Dönüşüm ve Projeler Daire Başkanı Furkan Metin atanmıştı.

ESKİ TÜİK BAŞKANI AYDEMİR, TÜİK’E İNANMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Enflasyondaki yükselişi ve TÜİK’in açıkladığı oranları değerlendiren Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, ekonomi yönetiminde sistematik sorunların olduğunu bunların düzeltilmemesi durumunda ekonominin toparlanamayacağını söylemişti.

TÜİK’in açıkladığı verilere güvenmediğini dile getiren Aydemir, “Bu gidişle kuru da patlatacaklar. Ondan sonra zaten gerçek çöküşü yaşayacağız. Bu gidişin sonu çıkmaz sokak” diyerek eleştirilerde bulunmuştu. Ekonomik krizin iktidardan başka sorumlusu olmadığını ifade eden Aydemir, hangi veriye bakılırsa bakılsın TÜİK’in verileriyle örtüşmediğini belirterek “TÜİK’e inanmıyorum, suç işliyor” demişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.