Ana Sayfa Dünya Brezilya’da sel felaketi: 126 ölü

Brezilya’da sel felaketi: 126 ölü

55
0

Brezilya’nın Pernambuco eyaletinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısının 126’ya yükseldi.

Pernambuco Sosyal Savunma Sekreterliği, bölgede sağanağın tetiklediği sel baskınları ve toprak kaymaları sebebiyle 25 Mayıs’tan bu yana 126 kişinin öldüğünü, 2 kişinin de kayıp olarak bildirildiğini duyurdu.

Pernambuco Sosyal Savunma Sekreteri Humberto Freire, arama kurtarma çalışmalarına ilişkin, “Arama kurtarma çalışmalarının son aşamasına yaklaşıyoruz. Tüm çabalarımızı, mevcut tüm araç ve kaynakları kullanarak kaybolan son iki kişinin yerini tespit etmek için yoğunlaştırıyoruz” açıklamasında bulundu. Afetler sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 9 bin 302’ye çıktığı, bu kişilerin 27 kentteki 111 barınakta kaldığı belirtildi.

Ayrıca, acil durum ilan edilen kent sayısının 31’e yükseldiği ve şiddetli yağışlar nedeniyle eyalet çapında 51 kentte hasarın meydana geldiği duyuruldu. Brezilya’nın doğusunda bulunan Pernambuco eyaletinde geçen haftadan bu yana etkili olan şiddetli yağışlar, eyaletin çeşitli yerlerinde toprak kaymaları ve sel baskınlarına sebep olmuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.