Ana Sayfa Dünya Enerji güvenliğini artırmak isteyen AB, Kuzey Denizi’nin altına ortak nakil şebekesi planlıyor

Enerji güvenliğini artırmak isteyen AB, Kuzey Denizi’nin altına ortak nakil şebekesi planlıyor

57
0

Eneriji güvenliğini güçlendirmek isteyen Kuzey Avrupa ülkeleri gelecekte deniz üzerine kurulacak rüzgar türbinlerini bağlamak için Kuzey Denizi altına ortak bir şebeke kurmak için görüşmeler yürütüyor. Fakat planın önünde finansal ve idari engeller bulunuyor.

Ukrayna’nın işgali sonrası Rus enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltmak için alternatifler arayan Avrupa ülkelerinin üzerinde özellikle durduğu kaynaklardan biri de rüzgar enerjisi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen geçtiğimiz ay Danimarka’nın Vestas ve Siemens Vestas gibi dev türbin üreticilerinin kullandığı Esbjerg limanında yaptığı konuşmada “Avrupa’da birbirimize daha fazla dayandığımız sürece Rusya’ya daha az bağımlı oluruz,” ifadelerini kullanmıştı.

Yeşil enerjinin güzel bir kaynak olduğunu herkesin kabul ettiğini vurgulayan von der Leyen fakat bundan gerçekten faydalanmak için altyapının gerekli olduğunu belirtti.

Gerçekten de kara üzerindeki santraller nedeniyle zaten aşırı yüklü olan şebekeyi zorlamadan ya da deniz altını kablolarla doldurmadan nasıl bir çözüm bulunacağı hala belirsizliğini koruyor.

Buna çözüm olarak sunulan önerilerden biri de deniz üzerindeki türbinlerin ürettiği elektriği belli enerji adalarında topladıktan sonra Avrupa’daki farklı pazarlara buradan ortak bir şekilde dağıtılması.

Danimarkalı Energinet halihazırda Kuzey ve Baltık Denizi’nde Danimarka’ya bağlı iki enerji adasını Almanya ve Belçika şebekelerine bağlama konusunda görüşmeler yürütüyor.

Reuters’e konuşan Energinet yetkilisi Hanne Storm Edlefsen Norveç, Hollanda ve Almanya ile gelecekteki projeler için görüşmeler sürdüğünü belirtti.

Danimarka, Hollanda, Almanya ve Belçika şu anda 16 gigawatts (GW) olan rüzgar enerjisi kapasitesini 2050 yılına kadar 150 GW’ye çıkarma planları olduğunu açıkladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.