Ana Sayfa Dünya New York Times: NATO Erdoğan’ı “adi soyguncu” gibi görüyor

New York Times: NATO Erdoğan’ı “adi soyguncu” gibi görüyor

81
0

Veto düğümünün ardından Batı’da Türkiyesiz bir NATO tartışmalarının başladığını belirten ABD’nin saygın gazetelerinden New Yok Times, ayrıca Erdoğan’ın NATO’da ‘adi soyguncu’ gibi görüldüğünü yazdı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İskandinav ülkeleri Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini veto eden tek lider. Teröre destek verdikleri gerekçesiyle veto kararından dönmeyen Erdoğan, Rusya tehdidine yönelik seri önlemler almayı hedefleyen NATO’nun da işini zorlaştırıyor.

Erdoğan’ın ısrarı sonrası gözler Haziran ayı sonunda toplanacak NATO Liderler Zirvesi’ne çevrildi.

Bunun Türkiye adına bir pazarlık kozuna döndüğüne dair genel kanı güçleniyor. Erdoğan istediklerini alabilecek mi? Bunu zaman gösterecek.

VETO DÜNYANIN GÜNDEMİNDE

NATO Liderler Zirvesi yaklaşırken Erdoğan’ın vetosu da dünyanın gündeminde. ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurularını veto açıklamasıyla ilgili olarak geniş bir analize yer verdi.

Türkiye için “NATO’da işleri aksatan bir müttefik” ifadelerinin yer aldığı yazıda Batılı liderlerin Erdoğan’ın veto kararıyla çileden çıkmakla birlikte şaşırmadıkları kaydedildi.

Yazıda ayrıca AKP liderinin NATO’da ‘adi soyguncu’ gibi görüldüğü belirtildi.

PUTİN’E YARAR

Erdoğan’ın NATO’daki vetosunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işine gelen bir duruma yol açtığı, Putin ve Erdoğan’ın son yıllarda birbirlerine daha fazla yakınlaştığı vurgulanan yazıda, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin reddedilmesi halinde bunun Rus lider için önemli bir zafer olacağına dikkat çekildi.

Erdoğan Türkiye’sinin giderek idare edilmesi gereken bir problem haline geldiği değerlendirmesi yapılan analizde, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı döneminde yürüttüğü otoriter ve popülist tarzdaki İslamcı siyasetiyle özellikle 2016’daki darbe girişiminden bu yana Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaştırdığı kaydedildi.

İÇ POLİTİKA VURGUSU

Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in üyeliklerine karşı çıkması sonrası Batı’da Türkiyesiz bir NATO’nun tartışıldığı belirtilirken, pek çok uzmanın Erdoğan’ın nihayetinde İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini engelleyeceğine inanmadıkları vurgulandı.

Yazıda ayrıca, Erdoğan’ın önümüzdeki seçimler öncesi iç siyasette kazanımlar elde etmek istediğine ilişkin tespitlere de yer verildi.

Bununla birlikte herkesin aynı fikirde olmadığı hatırlatılan yazıda ABD’nin eski Türkiye ve Finlandiya Büyükelçisi Eric S. Edelman’ın Erdoğan’ın Putin’e yaranmaya, en azından Ukrayna’ya satılan Bayraktar SİHA’larından dolayı Moskova’da oluşan kızgınlığı azaltmaya çalıştığı, veto hadisesiyle AKP liderinin Putin’e “Sana hala faydalı olabilirim” dediği değerlendirmeleri paylaşıldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.