Ana Sayfa Ekonomi Rüşvet trafiği: 21 yıllık şoförüm ilk defa bu kadar uzun kuyruk gördüm

Rüşvet trafiği: 21 yıllık şoförüm ilk defa bu kadar uzun kuyruk gördüm

102
0

Bulgaristan’daki rüşvet operasyonu nedeniyle Hamzabeyli’de TIR kuyruğu 39 kilometreye ulaştı. Göksel Ertürk “21 yıldır TIR şoförlüğü yapıyorum, ilk defa bu kadar uzun bir kuyruk gördüm” dedi.

Edirne’den Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı son günlerde adeta geçit vermiyor. İhraç yüklerini Avrupa’nın farklı ülkelerine götürmek için yola çıkan TIR sürücüleri, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda kuyruk, Kapıkule Sınır Kapısı’nda ise yoğunluk oluşturdu. Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu bugün 39 kilometreyi buldu. Kapıkule Sınır Kapısı’nda 3 bin 500’den fazla TIR çıkış için bekletiliyor.

Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda kuyruktaki sürücülerin bazıları 4 gündür, Kapıkule’de ise 5 gündür bekleyişlerini sürdürüyor. Hamzabeyli’deki TIR kuyruğu, ilk kez Edirne girişine kadar uzadı. Sınır kapılarındaki yoğunluğun, Bulgaristan’a girecek gıda ürünlerinin analizini yapan şirkete yönelik yolsuzluk operasyonundan kaynaklandığı öne sürüldü.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kuyruğun, Bulgaristan tarafından kaynaklanan sorun nedeniyle her geçen saat uzadığını söyledi.

TESİS SIKINTISI VAR

Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda kuyrukta sıranın kendisine gelmesini bekleyen Göksel Ertürk, 21 yıldır TIR şoförlüğü yaptığını ve ilk defa böyle uzun kuyruk gördüğünü söyledi. Kuyruğa 39 kilometreden girdiğini belirten Ertürk, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bursa’da yüklediğim ihraç yükünü Romanya’ya götürmek için bekliyorum. Ben 21 yıldır TIR şoförlüğü yapıyorum, ilk defa bu kadar uzun bir kuyruk gördüm. Bulgaristan tarafının çalışmadığı söyleniyor. Dün akşam 6 kilometre gelmişim ve 32 kilometre kaldı. Yaklaşık 15 saate 6 kilometre gelebilmişim. Çarşamba günü Bursa’dan yola çıkan arkadaşım şu an yeni Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda TIR parkına giribilmiş. O da bekliyor bizde bekliyoruz. Onun avantajlı tarafı ihtiyaçlarını gidereceği tesisler var, bizim yok” dedi.

Romanya’ya ihraç yükü taşıyan ve 2 gündür çıkış için sıra bekleyen Fikret Yaka ise durumu şöyle anlattı: “Burada 2 gündür, Bulgaristan’ın yavaş çalışmasından dolayı bekliyoruz. Bulgaristan, araç almıyormuş. Bizim bozulacak ürünümüz yok ama bozulacak ürün taşıyan arkadaşlarımız var, gıda yükü taşıyan. Bu sıcaklara dayanamayacak ürünler. Onlar artık bozulacak. Bizim firmalarla anlaşmamız var, 1 haftada malı teslim için tabi bu şartlarda teslim edemeyeceğiz. Malı teslim edemediğimiz için tabi oluşan cezaları da biz ödeyeceğiz. Bu işi yapmanın da bir anlamı kalmıyor.”

Öte yandan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, sınır kapılarındaki TIR kuyruğu nedeniyle yaşanan sorunları inceleyerek yetkililerden bilgi aldı, sürücüleri dinledi. Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda oluşan uzun kuyruk nedeniyle Edirne Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ekipleri de su ve kumanya dağıttı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.