Ana Sayfa Gündem Erdoğan himayesinde katliam! Sinpaş, Marmaris Kızılbük Koyu’nu dinamitle cehenneme çevirdi!

Erdoğan himayesinde katliam! Sinpaş, Marmaris Kızılbük Koyu’nu dinamitle cehenneme çevirdi!

55
0

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük Koyu’na 30 yıl önce başlatılan ve sonrasında Sinpaş GYO’ya satılan otel-devremülk projesi tepkilere rağmen devam ediyor. Bölgeden gelen son görüntülerde dinamitle bölgenin tahrip edildiğini gösteriyor.

Görüntülerde Marmaris’in Milli Park Alanı içindeki Kızılbük Koyu’nda iş makinalarının çalıştığı görünüyor. Yoğun toz bulutunun göründüğü alanda dinamit patlatıldığı düşünülüyor.

Marmaris Kent Konseyi’nin resmi Twitter hesabından söz konusu görüntüler “İmdat. Marmaris’in Milli Park Alanı içindeki el değmemiş koylarını beton yığınına çevirmek için dinamit patlatıyorlar” notuyla paylaşıldı.

DENİZE İNŞAAT MALZEMESİ DÖKÜLÜYOR

Tepkilere neden olan Sinpaş yapısının son halini sosyal medyada paylaşan bir diğer hesap da Kazdağları İstanbul Dayanışması oldu. Yapılan paylaşımda, “SİNPAŞ’ın Milli Park bölgesinde hukuk, kanun dinlemeden diktiği ucube denizden görüntülendi” denildi.

Öte yandan Birgün’ün aktardığına göre, geçen günlerde şirket projenin yolu için yaptığı çalışmada, denize inşaat malzemesi döktüğü iddiaları sonrası belediye ve bakanlığın bölgeye giderek tutanak tutulduğu öğrenildi.

“CEZA VERSENİZ DE İPTAL ETTİRİRİZ” TEHDİDİ

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, söz konusu görüntülerle ilgili T24’e konuştu. “Karadan burayı görme şansınız yok hiçbir şekilde, bir tur dönüşünde bir arkadaşımız güm diye ses duyunca kameraya davranmış ve bu görüntüleri çekmiş” diyen Beytekin, şirketin bölgede dinamit attığını inkar etmediğini belirterek; “Adamlarda şöyle bir şey var zaten, ‘atarız cezasını kesersiniz veririz veya iptal ettiririz’ kafasındalar” diye konuştu.

BELEDİYENİN 21 OCAK AÇIKLAMASI

Marmaris Belediyesi ise 21 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada, projenin ruhsatın 1987 yılında dönemin İçmeler Belediyesi tarafından verildiğini belirtti. Açıklamada, “Bölge 1996 yılında ilan edilen Marmaris Milli Parkı’nın içinde kalsa da 31 Aralık 2020’de ‘Milli Parkı sınırları içinde kalan imar planı bulunan alanlarda onaylı planlar geçerli olacak, yoğunluk arttırıcı değişiklik yapılmayacaktır’ maddesi getirilince plan geçerli kalmış. Yasal zeminler çerçevesinde en son 2020 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yazısı doğrultusunda bizim belediyemiz imar durum belgesi düzenlemiş” denilmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.