Ana Sayfa Ekonomi En düşük evlilik paketi 120 bin TL

En düşük evlilik paketi 120 bin TL

80
0

Mobilya, beyaz eşya ve kiralık evin yer aldığı evlilik paketi maliyeti, ortalama 120 bin TL’ye ulaştı. Sektör temsilcileri, karta taksit sayısının 24’e yükseltilmesi için BDDK’ya başvurdu.

Evlilik sezonunun başlamasıyla birlikte bu yıl 1 milyona yakın çiftin dünyaevine girmesi bekleniyor. Ancak sadece mobilya, beyaz eşya ve kiralık ev için ortalama ayrılması gereken bütçe ortalama 120 bin TL’ye ulaştı. Yükselen fiyatlara karşın, evlilik hazırlıklarında en büyük maliyet kalemi olan mobilya ve beyaz eşya alımında kredi kartına en fazla 9 aylık taksit sunulması, evlenecek gençleri ya banka kredisine ya da ikinci ele yönlendiriyor.

Mobilya ve beyaz eşya temsilcileri, enflasyon ortamında artan fiyat ve düşen alım gücüne çözüm için kredi kartı taksit oranlarının 24 aya çıkmasını istiyor. Bazı dernekler harekete geçerek taksit artırımı için BDDK’ya başvurularını yaptı.

’24 AY SATIŞLARI ARTIRIR’

Türkiye’de her yıl 650 bin civarında evlenme ve 200-250 bin oranında boşanma gerçekleştiğini kaydeden Doğanlar Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği (MOYSAD) Derneği Başkan Vekili Davut Doğan, “Ev değiştirenlerle birlikte 1.2 milyon civarında ev ihtiyacı oluyor. BDDK taksit oranları geçen yıl 9’a çekmişti.

Ancak bu enflasyon ortamında fiyatlar arttı, alım gücü düştü. Bu açıdan gençlerin evlenmesine destek olmak amacıyla taksitlerin uzatılması son derece faydalı olacak. Sektörün beklentisi 24 ay. MOYSAD olarak BDDK’ya başvurumuzu yaptık” dedi.

Halihazırda daha çok modül ve ekonomik ürünlere kayış olduğunu anlatan Doğan, “Ya da gidip yüksek faizle kredi kullanarak mobilya alıyor. Bu da tüketicinin aleyhine bir durum. Eğer 24 ay taksit sistemi gelirse satışlara yüzde 10’luk artış getirir” diye konuştu.

EV KİRALAMAK 20 BİN TL BÜTÇE İSTİYOR

Ev kiralama ve satın almaya yüksek talep olmasına karşın üretimin düşük kaldığını belirten TURYAP Genel Müdürü Kemal Karadağ, bundan dolayı özellikle İstanbul’da evlenecek gençleri ev konusunda büyük bir sıkıntı beklediğini kaydetti. Karadağ, “Düğün, eşya ve üzerine de uygun ev bulma arayışı çok zorlayıcı olacak. Aynı sıkıntının tatil bölgelerinde de yoğunlaştığını kaydeden Karadağ, “İmkanı olmayanlar bu süreçte evlenmesin. Önlerini daha net görene kadar beklesin. Ya da eskiye dönerek anne ve babayla yaşayabilirler. Fakat bu da toplumsal sorunlara neden olabilir” yorumunu yaptı.

İstanbul’da ilçe ilçe, semt semt değişmekle birlikte İstanbul’da kira ortalamasının 5 bin TL olduğunu belirten Karadağ, “Sadece kira 5 bin TL, depozito 5 bin TL, emlak hizmet bedeli 5 bin 900 TL, abonelikler 1500 TL, boya/badana 2 bin 500 TL dahil edildiğinde ev kiralama için toplam rakam 19 bin 900 TL’ye geliyor” dedi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa da, “Evlilik sezonu yavaş yavaş açıldı. Ancak bugünlerde ‘evleneceğiz’ diye ev arayanların sayısı az. Muhtemelen büyük kısmı geçen yıl evini tutup pandemi nedeniyle düğününü ertelemelerden kaynaklandı. Artık önümüzdeki günlerde bir artış bekliyoruz. Fakat şu dönemde kiralık ev tutup evlenmek hiç kolay değil. İmkanı olan biran önce tutsun” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.