Ana Sayfa Gündem Firar ettiği açıklanmıştı! Kemikleri 19 yıl sonra kışlada bulundu…

Firar ettiği açıklanmıştı! Kemikleri 19 yıl sonra kışlada bulundu…

72
0

İstanbul Hasdal’da ‘kaybolan’ ve firar ettiği ileri sürülen 21 yaşındaki İsmet Işık’ın, iki asker tarafından öldürüldüğü 14 yıl sonra ortaya çıktı. İsmet Işık’ın kemikleri 19 yıl sonra kışlada gömülü olarak bulunurken Işık’a 21 yıl sonra şehitlik unvanı verildi.

Konyalı İsmet Işık, 2000 yılında İstanbul’daki Hasdal Kışlası’nda vatani görevini yapmaya başladı. Usta birliği olarak da kışlada kalan Işık, kantin sorumlusu yapıldı. Ancak Işık, 24 Haziran 2001’de bir arkadaşının yanına çay içmeye gideceğini söyledikten sonra ortadan kayboldu. Ertesi sabah askeri yetkililer, Konya’daki baba Durmuş Işık’ı arayıp, oğlunun kantindeki 800 lirayı alıp, firar ettiğini bildirdi. O dönemde yapılan tüm aramalara rağmen İsmet Işık’ın izine rastlanmadı.

ÖLDÜRÜLDÜĞÜ 14 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

14 yıl sonra 2 asker tarafından gasp edilerek öldürüldüğü ortaya çıkan, kaybolduktan 19 yıl sonra ise kışlaya gömülen cesedinden geriye kalan kemikleri bulunan Piyade Er İsmet Işık’ın ailesi, oğullarının şehit kabul edilmesi için başvuruda bulundu. 21 yıl sonra şehitlik unvanı Işık’a verildi.

CİNAYET TELEFONLA ORTAYA ÇIKMIŞTI

İsmet Işık’ın cinayete kurban gittiği baba Durmuş Işık’a 2014 yılında gelen bir telefonla ortaya çıkmıştı. Sivas’ta yaşayan Adem A., Durmuş Işık’a oğlunun başka bir cinayet suçundan cezaevinde tutuklu bulunan kayınbiraderi Orhan Doğan tarafından öldürüldüğünü söylemesi üzerine firar ettiği söylenen İsmet Işık’ın kışlada öldürüldüğü tespit edilmişti.

Baba Işık olayı şöyle anlattı: ”2014 yılında, iş yerinde çalıştığım sırada Sivas’tan Adem A. adlı bir kişi telefonla aradı. Oğlu İlyas A. ile kayınbiraderi Orhan Doğan’ın işledikleri bir cinayetten dolayı cezaevinde olduğunu, kayınbiraderinin oğluna öldürdükleri kişiyle ilgili olarak, ‘İstanbul’da askerde kantinci arkadaşımız vardı. Onu aynı yerde askerlik yaptığımız köylümüz Bekir Şahin ile öldürüp, gömdük. Kimse cesedini bulamadı ve öldürdüğümüzü bilmiyor. Bunu da gömüp kurtulalım. Kimse fark etmez’ dediğini anlattı. Adem A., oğlu İlyas’ın kendisini arayarak, ‘Öldürülenin Konyalı ailesine ulaş ve durumu anlat’ dediğini söyledi. Oğlumun firar etmediğini, 2 Asker arkadaşı tarafından öldürüldüğünü öğrendim. Durumu savcılığa bildirdim. Orhan Doğan ve Bekir Şahin hakkında dava açıldı. Orhan Doğan zaten tutukluydu, Bekir Şahin de tutuklandı. 64 kez duruşma yapıldı ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldılar. Yargıtay da kararı onadı.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.