Ana Sayfa Gündem Ali Babacan “AKP rejimi söylemi” ile KHK eylem planını açıkladı: Sadece beraat...

Ali Babacan “AKP rejimi söylemi” ile KHK eylem planını açıkladı: Sadece beraat kararı alan KHK’lıları görevine iade edeceğiz

60
0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, OHAL KHK’ları ve kamudan ihraçlarla ilgili çözüm önerilerinin yer aldığı eylem planını açıkladı. Babacan açıklamasında, AKP rejimi ve Erdoğan ağzıyla konuşup sürekli “F…” ifadesini kullandı. Babacan’ın açıklamaları sosyal medyada KHK’lılardan büyük tepki çekti. Adaletten bir milim bile sapmayacaklarını belirten Babacan, “Hakkında soruşturma ve kovuşturma olmayanları, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilenleri, beraat kararı alanları KHK ile ihraç edildikleri kamu görevlerine iade edeceğiz.” dedi.

İŞTE BABACAN’IN TEPKİ ÇEKEN O AÇIKLAMASININ SATIRBAŞLARI:

15 TEMMUZ GECESİ BİR TİYATRO OYNANMADI

Bugün 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından OHAL KHK’lıları ile ihraç edilen vatandaşlarımızın haklarını konuşacağız. Bugün darbe girişiminin ardından açılan silahlı terör örgütü üyeliği soruşturmalarındaki adaletsizlikleri gidermeyi konuşacağız. Bildiğiniz gibi hain terör örgütü F…’nün demokrasimizi kastettiği 15 Temmuz 2016 akşamı yakın tarihimizin en kanlı gecesi olarak kayıtlara geçti. 15 Temmuz gecesi bir tiyatro oynanmadı arkadaşlar. O gece aklını F…’ye vermiş bir grup darbeci demokrasimizi yok etmeye kalkıştı. Milletimiz ise dimdik ayaktaydı, sokak sokak cadde cadde direndi. Halkımız tüm siyasi görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak sıkı sıkı kenetlendi. Bu millet canı pahasına demokrasimizi savundu.

DEMOKRASİMİZ AĞIR BİR YARA ALDI

15 Temmuz’un iktidarın yanlışlarına hukuksuzluklarına zulmüne sahip çıkılmış gibi sunulması tam bir ististmardır. Olağanüstü hal koşullarında yapılan anayasa referandumuyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de gelince demokrasimiz ağır bir yara almış oldu. Ve bu dönemde çok sayıda vatandaşımız mağdur edildi. Daha sonraki aşamalarla mahkemeler veya savcılıklar tarafından darbe teşebbüsüyle veya paralel devlet yapılandırılmasıyla hiçbir ilgisi olmadığı hukuka aykırı herhangi bir eylemde bulunmadığı tespit edilen çok sayıda insan OHAL KHK’ları ile yargı kararı olmaksızın kamu görevinden çıkarıldı. Birçok vatandaşımız haksız uygulamalar nedeniyle işinden, mesleğinden edildi. Ayrıca 2016-2020 yılları arasında terör örgütü üyeliği kapsamında 1,5 milyondan fazla soruşturma başlatıldı. Daha 2021 rakamları açıklanmadı onları göreceğiz. Hava puslu olunca fırsatçılık yapanlara gün doğdu. On binlerce vatandaşımızın hakkı yendi.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VARSA HAK İZİNİ KAYBETMEZ

Hatırlayın sayın Erdoğan o günlerde ne demişti? At izi it izine karıştı demişti. At izini it izine karıştıran fırsatçıların tamamı Beştepe’den güç aldı. Bir hukuk devletinde hakkın izi hiçbir yere karışmaz. Hukukun üstünlüğü varsa, hak izini kaybetmez. Kaybediyorsa hukuk devleti yoktur. Maalesef bugünkü otorite ittifak ülkemizi kahrın ve zulmün ülkesi yaptı. Adaletsizliği kural haline getirdi. İnsanlar uğruna bir ömür adadıkları mesleklerinden bir gece yarısı kararnameyle uzaklaştırıldı. Çoluk çocuk topluca ağır bir zulme uğradılar. Evrensel hukukta toplu ceza diye bir şey yoktur ama bu yapıldı Türkiye’de. Bu bir hukuk devleti için ağır utanç tablosudur.

Devlete ve yargı sistemine çekidüzen vereceğiz. Bugün açıklayacağımız 18 maddelik eylem planını bu kapsamda hazırladık. F…’nün devlet kurumlarında örgütlenmiş, örgüt çıkarları doğrultusunda paralel hiyerarşiden aldıkları talimatlarla hareket eden mahrem bir yapılandırma olduğunu biliyoruz. Bu nedenle tüm yasadışı örgütlerle olduğu gibi F… ile mücadeleye kesin ve kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Hiçbir çıkar grubunun devletin içine yuvalanmış tüm illegal yapılanmaları ve çeteleri de tasfiye edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti paralel yapılanmaların değil devletin sahip çıkıldığı bir devlet olacak. Türkiye Cumhuriyeti devleti milletin devleti olacak. Devletin kadrolarında torpile göz yummayacağız. Kamuda atamaları ehliyet ve liyakat şartına bağlayacağız.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.