Ana Sayfa Dünya ABD, ses hızından 5 kat daha hızlı bir hipersonik füze test etti

ABD, ses hızından 5 kat daha hızlı bir hipersonik füze test etti

60
0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri Komutanlığı, ses hızından 5 kat daha fazla hıza ulaşan bir hipersonik silahı test ettiklerini açıkladı.

Hava Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, “ABD Hava Kuvvetlerine bağlı bir B-52H tipi Stratofortress uçağı 14 Mayıs’ta Güney Kaliforniya kıyılarında Havadan Fırlatılan Acil Müdahale Silahı’nı (ARRW) başarılı bir şekilde fırlattı” ifadelerine yer verildi.

Silah uçaktan ayrıldıktan hemen sonra hızlandırıcısının ateşlendiğini ve beklenen ses hızının 5 kat üzerine çıkarak hipersonik özellik gösterdiğine işaret edilen açıklamada, testin büyük bir başarı olduğuna dikkat çekildi.

Amerikan Ordusu nisan ayında da Hipersonik Hava Solunumlu Silah Konsepti’nin ikinci kez denendiğini ve mühimmatın hipersonik hızda 65 bin fit irtifayla 300 deniz milinden fazla menzil katettiğini açıklamıştı.

Savunma sistemlerinin yetersiz kaldığı hipersonik füze nasıl çalışıyor, hangi ülkelerde var?
Hipersonik silah yarışında ABD’nin yanında Rusya ve Çin de çalışmalarını sürdürüyor. 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal eden Rusya yüksek hızlarından dolayı radarlar tarafından tespit edilemeyen bu füzelerle Odessa’yı hedef almıştı.

Moskova yönetimi havadan karaya hipersonik misiller “Kinzhal”ların ses hızının 10 kat üzerine çıktığını ve hedeflerini başarıyla vurduğunu açıklamıştı. Ukrayna’ya silah yardımında bulunan Washington yönetimi ise hipersonik silahların Ukrayna’da kullanılmasının savaşın gidişatını etkilemediğini ileri sürdü.

ABD geçen ekimde de Çin’in nükleer başlıklı hipersonik füze denemesinde bulunduğunu iddia etmiş fakat Çin Dışişleri Bakanlığı bu iddiayı yalanlamıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.