Ana Sayfa Gündem AKP’den SADAT’ın kurucularına devasa ihale peşkeşi!

AKP’den SADAT’ın kurucularına devasa ihale peşkeşi!

150
0

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun çıkışıyla yeniden tartışılan SADAT’ın çok sayıda adliye ve üniversitenin özel güvenlik ihalesini aldığı ortaya çıktı. SADAT’ın ortakları Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek’in devletten 110 ayrı ihaleyle tam 545 milyon TL aldığı tespit edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Önünde bulunduğumuz SADAT paramiliter bir kuruluştur… Burası terörist yetiştiren bir kurumdur” dediği SADAT’ın ihale zengini olduğu belirlendi.

Tuğgeneral görevindeyken emekli olan ve Siyasal İslamcı kimliğiyle bilinen eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi ile 22 emekli subay ve astsubay tarafından 643 bin TL sermaye ile kurulan SADAT, 2020 sonunda sermayesini 1 milyon 548 bin TL’ye yükseltti.

Tam ismi Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. olan SADAT, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz cuma günü İstanbul Beylikdüzü’ndeki merkezinde yaptığı açıklama sonrası yeniden gündemde. Kılıçdaroğlu’nun seçim güvenliğine vurgu yaptığı konuşmada dikkat çektiği SADAT’ın adliyeler ve üniversitelerin özel güvenlik işini aldığı belirtildi.

10 YILDA 545 MİLYON TL’LİK İHALE ALDI

Birgün’ün haberine göre, SADAT’ın kurucuları ve ortakları arasında yer alan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek’in ortağı olduğu başka şirketler üzerinden çok sayıda ihale aldığı belirlendi. Kamu ihale bültenlerinde yer alan bilgilere göre, Efe ile Tek, kamu kurumlarından son 10 yılda toplam 545 milyon TL değerinde 110 ihale aldı.

Efe ile Tek’in sahibi olduğu şirketlerinden biri olan Ekol Grup Güvenlik Koruma ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi, 2012 ile 2021 yılları arasından kamu kurumlarında tam 86 özel güvenlik ihalesi aldı. Bu 86 ihalenin toplam bedeli ise 453 milyon 258 bin TL’yi buluyor.

TCDD, İSTANBUL ADALET SARAYI, İETT…

Şirketin en fazla ihale aldığı kamu kurumlarının başında ise TCDD ve TEİAŞ gibi kamu kurumları geliyor. Şirket, Çarşamba Şeker Fabrikası’nı, Sakarya Üniversitesi’nin, Fırat Üniversitesi’nin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı öğrenci yurtlarının, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın, Bakırköy Adalet Sarayı’nın, AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin ve AKP döneminde İETT’nin özel güvenlik işlerini de aldı. Şirket bu kamu kurumlarından aldığı özel güvenlik işleriyle de milyonlarca lira kazandı.

TEMİZLİK İHALELERİ DE SADAT’IN ORTAKLARINA VERİLDİ

Efe ve Tek ile ailelerinin sahibi olduğu bir başka şirket olan Ekol Grup Koruma Güvenlik ve Eğitim Şirketi de 2015 ile 2021 yılları arasında 18 ihale aldı. Bu 18 ihalenin toplam bedeli ise 85 milyon 252 bin TL’yi buluyor.

Mehmet Naci Efe’nin ortağı olduğu Mne Personel Hizmetleri Şirketi kamu kurumlarından 2012 ile 2021 yılları arasında yaklaşık 13 milyon TL değerinde 6 ayrı ihale aldı. Şirket son olarak geçen yıl İller Bankası’nın “temizlik hizmeti işi” ihalesini aldı.

AKP’Lİ BELEDİYE SADAT’IN KURUCULARINI ZENGİN ETTİ

İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlarına göre, SADAT’ın 23 kurucusundan biri olan Ersan Ergür’ün de Truva Yapı ve Peyzaj Sanayi Ticaret Limited Şirketi aracılığıyla da 2016 ile 2019 yılları arasından kamu kurumlarından toplam 512 bin TL değerinde 9 ayrı ihale aldı. Şirketin bu 9 ihaleden 8’ini AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. tarafından verilmesi dikkat çekti.

MEHDİLİK AÇIKLAMASININ ARDINDAN İSTİFA ETTİ

2016’da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanan Tanrıverdi, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) organizasyonunda Mehdilik üzerine yaptığı konuşmanın ardından istifa etmek zorunda kaldı. Tanrıvedi, “İslam birliği Mehdi hazretleri geldiği zaman olacak. Mehdi hazretleri ne zaman gelecek Allah bilir. Bizim bir işimiz yok mu? Ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte aslen bunu yapıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

SADAT BAŞKANI’NIN “TSK’YI, 15 TEMMUZ’DAN SONRA DÖNÜŞTÜRDÜK” İTİRAFI

SADAT Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin Adaleti Savunanlar Derneği’nde (ASDER) yaptığı bir konuşmasında da 15 Temmuz’un ardından, TSK’nın yapısının talepleri doğrultusunda değiştiğini açıklıyor. Tanrıverdi, “Silahlı Kuvvetler’in dönüştürülmesi için sunduğumuz tüm öneriler, 15 Temmuz’dan sonra uygulamaya kondu” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.