Ana Sayfa Gündem İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için Kanada’dan destek: Hızlı olmalı

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için Kanada’dan destek: Hızlı olmalı

190
0

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği için NATO’da konsensüs olması gerektiğini söyledi.

Almanya’da yapılan G7 Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Joly, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın olası NATO üyeliğini engellemesine yönelik soruyu cevapladı.

Bu konuda ‘konsensüs sağlanmasının önemli’ olduğunu vurgulayan Bakan Joly, “İçinde bulunduğumuz şartlarda güvenlik garantileri bekleyen İsveç ve Finlandiya için sadece üyelik değil, hızlı bir üyelik dileğimiz var” dedi.

Erdoğan karşı çıkmıştı

Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bakmadıklarını açıklamıştı. Erdoğan şöyle konuştu:

“Gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz. Çünkü bizden önceki yönetimler daha önce Yunanistan ile ilgili bir yanlış yaptılar. Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz.”

“İskandinav ülkelerinin terör örgütleri için misafirhane hale geldiğini ileri süren Erdoğan, PKK, DHKP-C’nin buralarda yuvalandığını belirterek bu ülkelerde örgüt üyelerinin parlamentoya milletvekili olarak girdiğini ifade etti ve “Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.