Ana Sayfa Dünya Almanya’ya giden Ukraynalı sığınmacı sayısı 700 bini geçti

Almanya’ya giden Ukraynalı sığınmacı sayısı 700 bini geçti

305
0

Almanya’da kaydı yapılan Ukrayna vatandaşı sığınmacıların sayısı 700 bini geçti. Ukraynalıların yüzde 81’nin kadın ve çocuklardan oluştuğu kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna işgaline başladığı 24 Şubat’tan bu yana Almanya’da kayıt altına alınan yabancı sayısı 727 bin 205 oldu.

Yerel medyanın Yabancılar Merkezi Kayıt Sistemi’ne dayandırdığı verilere göre kayıt altına alınanların yüzde 93’ü Ukrayna’dan geldi. Ancak Ukraynalıların önemli bir kısmının başka Avrupa ülkelerine gitmiş veya kendi ülkelerine dönmüş olabileceği kaydedildi.

Alman yetkililer, savaşın Ukrayna’nın doğusuna kayması sonrası sığınmacı dönüşlerinin arttığını belirtiyor. Ancak ülkeden ayrılan Ukraynalılar kayıtlarını sildirmediğinden kesin sayı tam olarak bilinmiyor.

Yabancılar Merkezi Kayıt Sistemi verilere göre Almanya’ya giden sığınmacıların yüzde 40’nı çocuklar oluşturdu. Yetişkin sığınmacılar arasındaki kadın oranı ise yüzde 81 olarak açıklandı.

Uluslararası Göç Örgütü’nün son raporuna göre, Rus işgali sonrası ülke içindeki 8 milyondan fazla Ukraynalı göç etmek zorunda kaldı. yerlerinden edilen Ukraynalıların 6 milyonu ise ülke dışına çıkarak İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’nın en büyük mülteci krizine neden oldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.