Ana Sayfa Dünya Finlandiya’dan Erdoğan’ın açıklamalarına cevap geldi

Finlandiya’dan Erdoğan’ın açıklamalarına cevap geldi

330
0

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Portekizli mevkidaşı ile yaptığı ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmelerde, Türk tarafından Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda kendilerine herhangi bir olumsuz görüş aktarılmadığını söyledi.

NATO üyeliğine pazartesi ya da salgı günü resmi başvuruyu yapmayı planladıklarını söyleyen Haavisto, Erdoğan’ın “Teröristlere misafirhane olan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bakmıyoruz” sözleriyle ilgili şunları söyledi:

“Öncelikle biz henüz başvurmadık ama pazartesi ya da salı günü başvurmayı düşünüyoruz. Daha sonra bir süreç başlayacak. Ardından NATO Konseyi süreci ele alacak. Ben Türk mevkidaşım Çavuşoğlu ile sürekli irtibat halindeyim. Yarın yine Berlin’de görüşmeyi düşünüyorum. Bu süreçte sabırlı olmamız gerekiyor. Bu bir günde olabilecek bir şey değil. Adım adım gidilmesi gereken bir süreç”

“Bu tür itirazları beklemeniz gerekiyor. Farklı görüşler olacaktır. Sabırlı olmamız gerekiyor. Ama daha önce Türk mevkidaşımla çok iyi ilişkilerim oldu. Türkiye’den de daha önce (Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda) pozitif görüşler dile getirilmişti.”

“Farklı politik görüşler olabilir NATO üyeleri arasında. NATO’nun kuralları var ve bu kurallara saygı duyulmalı. NATO’nun bir üyelik süreci var ve bu süreçte Finlandiya’nın etki edemeyeceği bazı şeyler var.”

“Biz terörle ilgili çok sert kurallar uygulayan bir ülkeyiz. Teröre karşı ortak mücadele ediyoruz”

Portekiz: Bizim desteğimiz açık

Toplantıda konuşan Portekiz Dışişleri Bakanı ise Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini açıkça desteklediklerini söyledi. Bugüne kadar NATO üyeleri arasındaki görüşmelerde her iki ülkenin üyeliğiyle ilgili olumsuz bir duyum almadıklarını söyleyen, “Finlandiya’nın üye olmasını isteriz. Biz de NATO üyeleri arasında diyalogdan yanayız ve bir çözüm bulunacağını düşünüyoruz. Ama Finlandiya ve İsveç’in üye olması için büyük bir destek olduğunu görüyoruz ittifak içinde. Benim bugüne kadar edindiğim tecrübeme göre Finlandiya ve İsveç ile ilgili hiçbir sorun görmedim”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.